Altanki ogrodowe

Relaks w ogrodzie – kto go nie lubi? Czas rozkładanych foteli już dawno minął, teraz prawdziwym hitem są altanki ogrodowe. Chronią przed deszczem, wiatrem, są estetyczne i wytrzymałe. Zasadniczym problemem jest „tylko” koszt. Za przyjemności trzeba czasem słono zapłacić.

Dzięki altance nawet w deszczowy dzień możemy cieszyć się chwilami spędzonymi z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Większość tych minikonstrukcji posiada kilka zabudowanych ścianek, dzięki czemu również wiatr nie przeszkodzi we wspólnie spędzanym czasie. Podstawowe modele, 4-kątne, są najtańsze, wersje 6- i 8-kątne są jednak bardziej eleganckie i wyszukane.

Altanki ogrodowe wykonywane są przede wszystkim z drewna (sosna, świerk), zabezpieczonego przed niszczeniem warstwą impregnatu. Niektóre firmy oferują możliwość pomalowania altanki na jeden lub kilka kolorów farbą akrylową – tracą one jednak swój naturalny wygląd. Dodatkowe, uzupełniające elementy wyposażenia to m.in. wszelkiego rodzaju meble ogrodowe, rynny, oświetlenie, przeszklenia (altana jest wówczas całkiem zamknięta), ozdobne okiennice, moskitiery. Szeroka oferta rynkowa pozwala na postawienie w ogrodzie altanki spełniającej najbardziej wyszukane oczekiwania.

Ceny altanek ogrodowych wahają się w przedziale od około 1,5 tys. do kilkunastu tysięcy złotych. Koszt zależy oczywiście od wielkości oraz wyposażenia. Większość altanek sprzedawana jest „w częściach”, produkty prezentowane w katalogach i na stronach internetowych przedstawiają bogato wyposażoną wersję, tymczasem cena altanki dotyczy w rzeczywistości jedynie podstawowej konstrukcji, bez bocznych ścianek, podłogi i wyposażenia meblowego. Często występujące w sklepach ogrodniczych drewniane ścianki ażurowe doskonale uzupełniają boki altanki. By poczuć się jak na łonie natury najlepiej posadzić w pobliżu pnące rośliny (np. bluszcz), które wplotą się pomiędzy szczeliny dając ciekawy efekt. Dach altanki ogrodowej może być kryty gontem, papą (występuje w różnych kolorach: zielonym, czerwonym, brązowym, szarym), dachówką lub trzciną (w ostatnim przypadku altanki nabierają typowo wakacyjnego, egzotycznego klimatu). Za podstawę może posłużyć wyrównany plac ziemi, kostka brukowa lub drewniana podstawa.

Budując altankę ogrodową należy pamiętać o przepisach prawnych, które mówią, że obiekty te nie należą do tzw. małej architektury. Znaczącą granicą jest tutaj 25 m2. Konstrukcje nie przekraczające tej powierzchni nie wymagają pozwolenia na budowę, konieczna jest jednak rejestracja w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Właściciele altanek o powierzchni powyżej 25 m2 muszą natomiast uzyskać pozwolenie. Najczęściej jednak stoją one w naszych prywatnych ogródkach i wtedy zgłaszanie do urzędu nie jest konieczne (jeśli powierzchnia nie przekracza 25 m2 w miastach oraz 35 m2 na terenach wiejskich).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>