Betoniarki – rodzaje, ceny, zastosowanie

beton1Betoniarka jest urządzeniem, które funkcjonuje w grupie maszyn budowlanych, a jej podstawową funkcję możemy krótko określić, jako mieszanie określonych substancji do momentu powstania jednolitej masy. Często w społeczeństwie dominuje błędne mniemanie, że betoniarka i mieszarka różnią się między sobą właściwie tylko nazwą. Jest to nieprawda, gdyż podstawową różnicą jest fakt, że bęben mieszarki nie rusza się i nie wykonuje ruchów okrężnych, tak jak występuje to w przypadku betoniarki. Tak więc należy pamiętać, że w zależności od tego, co chcemy rozrabiać, wybieramy jedno z tych dwóch urządzeń, a tego rodzaju wybór jak najbardziej ma znaczenie. Betoniarka przeznaczona jest do rozrabiania produktów, takich jak cement, woda, piasek, czy żwir, których mieszanka posłuży później na przykład, jako baza dla naszej podłogi. Najpopularniejszą mieszanką, która powstaje w betoniarce jest niezastąpiony w procesie budowy domów – cement.

RODZAJE BETONIAREK

Betoniarki możemy podzielić ze względu na sam kształt mieszalnika. Zaliczamy tu urządzenia o kształcie kielicha i bębna. Te kielichowe tak naprawdę, różnią się on maszyn bębnowych głównie pojemnością. Urządzenie bębnowe jest w stanie wymieszać znaczne większe ilości określonej mieszanki, dlatego z reguły jest ono używane przy budowie większych inwestycji, takich jak wieżowce, czy bloki mieszkalne. Powodem takiego stanu rzeczy jest nic innego, jak ich większa produktywność, a co za tym idzie zaoszczędzenie większej ilości czasu i przyspieszenie procesu budowy.

Drugie kryterium podziału warunkowane jest tak zwaną statycznością, czy też mobilnością tego rodzaju urządzeń. Tak też wyróżniamy betoniarki stałe, ruchowe, przenośne i samochodowe. Logicznie nasuwa się stwierdzenie, że urządzenia nazwijmy to mobilne są dużo lżejsze od stałych. Betoniarki samochodowe są najbardziej zaawansowane technologicznie, spotykamy je w formie samochodu ciężarowego z zamontowaną gruszą, w której przewożone są ogromne ilości gotowego do użycia betonu. Jest to urządzenie, której w znacznym stopniu przyczynia się do ułatwienia pracy każdemu budowlańcowi. Betoniarki tzw. przenośne cechują się stosunkowo lekką wagą, która pozwala na swobodne przemieszczanie maszyny. Z reguły ten rodzaj cechuje się również niezbyt wielką pojemnością, co powoduje niemożność jednorazowego wyprodukowania dużej ilości mieszanki.

concrete-mixer-56465-2454087Ostatnim podziałem maszyny jest jej sposób działania. Wyróżniamy więc betoniarki działające okresowo i non-stop. Oczywiście te, które na okrągło są w użyciu znajdują zastosowanie w zakładach wyrobu cementu, gdzie istnieje ciągłe zapotrzebowanie na produkt. Betoniarki nazwijmy to okresowe to natomiast idealne rozwiązanie dla budowlańców, którzy pracują określoną ilość godzin i mogą swobodnie włączać i wyłączać urządzenie.

Ze względu na pojemność, możliwości mieszania oraz zaawansowania technicznego ceny betoniarek wahają się od kilkuset, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Te najprostsze, z małym litrażem o podstawowym działaniu są stosunkowo tanie. Warto jednak również zastanowić się nad wynajmem betoniarki. Czasami takie rozwiązanie może okazać się dla nas korzystniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>