Blacha trapezowa

Blacha trapezowa jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, znajdującym szerokie zastosowanie w budownictwie. Materiał ten służy przede wszystkim do krycia dachów, jednak ze względu na różnorodność poszczególnych modeli (wielość profili i grubości) z powodzeniem sprawdza się również przy budowie innych konstrukcji.obrazek_blacha

W zależności od wysokości profili, blachę można stosować do krycia domów, garaży, wiat, nadbudówek, poddaszy (niskie profile od 5 mm) lub większych powierzchni, np. obiektów przemysłowych, hal fabrycznych, pomieszczeń gospodarskich (wysokie profile do 160 mm). Ponadto materiał znajduje zastosowanie przy budowie ogrodzeń oraz innych elementów konstrukcyjnych. Gęsty układ żeber dodatkowo wzmacnia sztywność, dzięki czemu blacha jest bardziej odporna na nacisk.

Blacha trapezowa występuje w kilku rodzajach, w zależności od rodzaju materiału z jakiego została wyprodukowana – stal ocynkowana, aluminiowa, alucynkowa, powlekana. Dodatkowo niektóre profile wzmacniane są powłokami, zwiększającymi wytrzymałość oraz trwałość blachy (np. powłoki organiczne chroniące przed przebarwieniami, powłoki matujące).

Zaletą materiału jest również jego bogata kolorystyka – szara blacha odchodzi w zapomnienie – w dbałości o estetykę dach można pokryć warstwą niebieską, zieloną, czerwoną, brązową a nawet fioletową. W zależności od rodzaju i producenta blacha trapezowa może mieć nawet 50 lat gwarancji. W miejscach, gdzie estetyka nie odgrywa znaczącej roli materiał ten dobrze spełni swoje zadanie, a my będziemy cieszyć się z zaoszczędzonych pieniędzy – blacha jest produktem ekonomicznym w porównaniu np. z dachówką.

Kilka rad przy zastosowaniu blachy trapezowej:

- kryjąc dach nie należy jej kłaść bezpośrednio na papie

- do montażu najlepiej używać wkrętów samowiercących

- by zapobiegać nagłemu ześlizgiwaniu się śniegu w zimie zaleca się montaż śniegołapów dachowych (umieszczonych w jednym lub w kilku rzędach)

- do cięcia blachy trapezowej wykorzystuje się tylko te narzędzie, które nie powodują gwałtownego wzrostu temperatury (nie korzystamy ze szlifierki kątowej!)

- zaleca się czyszczenie konstrukcji wykonanych w blachy raz lub dwa razy w roku – dzięki temu materiał dłużej zachowa swoje właściwości

- dłuższe przechowywanie arkuszy ułożonych warstwowo może prowadzić do uszkodzeń mechanicznych, korozji, problemów z powłoką

- należy zwrócić szczególną uwagę na dobór obróbek blacharskich – do modeli ocynkowanych nie stosuje się obróbek miedzianych (w większości przypadków akcesoria i elementy wykończeniowe dobierane są pod względem kolorystycznym oraz jakościowym do blachy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>