Bramy automatyczne

Bramy otwierane i zamykane ręcznie nie są najwygodniejszym rozwiązaniem. Jeśli chcemy wjechać na teren posesji musimy najpierw wysiąść z samochodu, by bramę otworzyć, a gdy znajdziemy się już na podwórzu czy podjeździe, musimy wysiąść po raz kolejny, by ją za sobą zamknąć. Podobnie jest z bramami garażowymi. Sposób na poradzenie sobie z tym zagadnieniem przychodzi na myśl automatycznie. Bramy automatyczne to strzał w dziesiątkę i bardzo duże udogodnienie.

Jest kilka rodzajów tego udogodnienia. Można zdecydować się na przykład na bramę przesuwną lub uchylną. Wśród bram przesuwnych wyróżnia się modele samonośne oraz szynowe. Do wyboru mamy również bramy segmentowe oraz rolowane. Ważny jest rodzaj siłowników. Wyróżnić można siłowniki: z łamanym ramieniem, z ramieniem prostym oraz podziemne. Ten ostatni rodzaj jest doskonałym rozwiązaniem jeśli chodzi o bramy wjazdowe z ażurowym skrzydłami, jest niewidoczny, ukryty pod ziemią, więc nie szpeci wyglądu bramy. Dodatkowym atutem tego właśnie siłownika jest fakt, iż działa on bardzo cicho. Poza tym nie trzeba go w żaden sposób konserwować i zabezpieczać.

Bramy automatyczne mają wbudowany napęd, który pozwala na zdalne ich otwieranie i zamykanie, bez konieczności wychodzenia z samochodu. Można je obsługiwać na przykład za pomocą pilota, którego wozimy zawsze ze sobą. Wszystko dzięki falom radiowym, które wysyłane są w stronę urządzenia sterującego napędem. Naciskając przycisk pilota możemy być oddaleni od bramy nawet o kilkadziesiąt metrów. Niezwykle ważnym elementem bram automatycznych jest fotokomórka. Automatyczny napęd włączany za pomocą pilota nie gwarantuje stu procentowego bezpieczeństwa. Natomiast fotokomórka zatrzyma zamykające się skrzydła bramy, jeśli pomiędzy nimi coś się znajduje – na przykład samochód czy człowiek.

Jeśli mamy bramę bez tak zwanej automatyki, możemy ją trochę ulepszyć i taki napęd zamontować. Nie trzeba wcale od razu wymieniać całości. Potrzebne będą między innymi odpowiednie siłowniki oraz wiedza. Jeśli nie mamy zielonego pojęcia jak do tego zadania się zabrać, potrzebna nam będzie również pomoc specjalisty. Takie udoskonalenie starej, zamykanej ręcznie bramy nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym i niezwykle czasochłonnym, ani bardzo drogim (można zapłacić za nie ok. tysiąca złotych), więc warto się na nie zdecydować. Różnicę szybko dostrzeżemy i docenimy. Jednak zanim zakupimy odpowiednie elementy, musimy sprawdzić ogólny stan techniczny naszej bramy. Bardzo ważne jest między innymi to, czy podczas otwierania i zamykania nie ma z nią żadnych problemów, czy się nie zacina, czy się domyka. Jeśli coś jest nie tak, najpierw należy usunąć usterkę (jeśli to możliwe), ponieważ nie ma sensu montować napędu, który i tak nie będzie mógł prawidłowo działać.

Automatyczne bramy garażowe wykonywane są najczęściej z ocynkowanej stali, aluminium, a także z drewna oraz szklanych włókien. Najpopularniejsze bramy wjazdowe to te kute oraz drewniane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>