Cegły klinkierowe

Klinkier to wyrób ceramiczny, który wykorzystywany jest w budownictwie już od wieków. Pierwsze jego odmiany były oczywiście inaczej produkowane niż te używane dzisiaj, jednak jego popularność stale rosła. Klinkier powstaje w wyniku wypalania glin (są to gliny wapienne, żelaziste, wapienno –żelaziste, a także wapienno – magnezjowe). W zależności od rodzaju użytej gliny, powstały produkt charakteryzuje się różnymi parametrami. Cegły klinkierowe, nazywane cegłami ceramicznymi, wypala się w temperaturze ok. 1300°C. Można je opisać jako wyjątkowo wytrzymałe na ściskanie, mrozoodporne oraz z niską nasiąkliwością (która nie powinna przekraczać 6%). Ze względu na te cechy cegły klinkierowe wykorzystywane są nie tylko podczas stawiania budynków, ale także do tworzenia systemów kanalizacyjnych (cegły kanalizacyjne), dróg oraz parkingów (cegły drogowe). Z klinkieru buduje się również ogrodzenia. W przypadku ogrodzeń z klinkieru ważna jest nie tylko duża wytrzymałość tego materiału, ale także właściwości estetyczne. Płytki klinkierowe bardzo często służą do licowania elewacji budynków, właśnie ze względu na walory wizualne. Ogrodzenie z klinkieru z pewnością sprawdzi się lepiej niż to wykonane np. z drewna. Zyskamy w ten sposób pewność oraz bezpieczeństwo. Budując ogrodzenie z tego materiału należy pamiętać o głębokich fundamentach. Ich głębokość zależna jest od rodzaju ziemi, w której będziemy kopać. Jednak fundamenty nie powinny być płytsze niż 60 centymetrów. Głębiej sięgające fundamenty należy wykonać w przypadku drobnoziarnistych gleb, magazynujących wodę, która zamarza i zwiększa w ten sposób swoją objętość. Gleby tego rodzaju nazywane są wysadzi nowymi. Fundamenty pod ogrodzenie należy odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią. Do tego celu służy papa, a także masa bitumiczna. Jeśli chodzi o materiał budulcowy – ogrodzenie można wykonać w całości z klinkieru lub wykorzystać także inne materiały, które z nim połączymy, na przykład metal lub drewno. Niezwykle ważne jest także wykonanie zbrojenia (metalowe pręty i beton) oraz fug. Cena ogrodzenia z cegieł klinkierowych zależna jest od jego wielkości, innych użytych do jego wykonania materiałów, głębokości fundamentów i wielu innych czynników. Jeśli chcemy wiedzieć, na jakie koszty się przygotować, najlepiej zgłosić się do firmy świadczącej takie usługi i poprosić o wstępną wycenę.

Klinkier wykorzystywany jest również do licowania fasad domów. Ze względu na wyjątkową trwałość i niską nasiąkliwość przez długi czas zachowuje swoje walory estetyczne. Oczywiście niezwykle ważne staje się w tym przypadku wykonanie elewacji – jeśli jest odpowiednie, efekt będzie cieszył oko przez długie lata. Cegły klinkierowe wykorzystywane są więc do stawiania ścianek elewacyjnych (ich grubość powinna przekraczać 7 cm). Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych należy bardzo dobrze się do tego przygotować, wybrać odpowiedni rodzaj zaprawy, sposób murowania (jedno- lub dwuetapowy) oraz rodzaj wiązania cegieł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>