Dachówki i inne pokrycia dachu

dachówka pomarańczMateriały, z których będzie wykonany nasz dach powinny być przede wszystkim trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Ciągłe narażenie na wysoką temperaturę oraz znaczną wilgoć nie wpływa korzystnie na wszystkie rodzaje pokryć dachowych. Wybór odpowiedniego powinien być przemyślany, zwłaszcza, że jest to spory wydatek.

Dachówki są najpopularniejszym materiałem służącym do krycia dachu. Ich trwałość, w zależności od rodzaju, sięga stu lat (i więcej). Występują w wielu wersjach kolorystycznych (czarne, szare, czerwone, ceglaste, brązowe) oraz kilku podstawowych rodzajach. Oto wybrane z nich:

- dachówki ceramiczne – są mrozoodporne, bardzo dobrze odprowadzają nadmiar wody, są również materiałem trwałym, gwarantującym wieloletnią ochronę naszego domu. Dostępne w wielu kolorach i kształtach.

- dachówki cementowe – są podobne do ceramicznych jednak nieco lżejsze, niewprawione oko raczej nie odróżni ich od siebie. Zaletą może być cena – nieco niższa niż w przypadku dachówek ceramicznych.

Ze względu na kształt można natomiast wyróżnić:

- karpiówki (wąskie i płaskie, układane w tzw. łuskę lub koronkę)

- dachówki mnich-mniszka (są to w rzeczywistości dwie różne dachówki, ich montaż jest pracochłonny oraz drogi – do pokrycia dachu zużywa się ich dużą ilość)

- esówki (nazwa wzięła się od kształtu przekroju poprzecznego, który przypomina literę „s”, to jedne z trwalszych dachówek, które doskonale odprowadzają wodę)

- dachówki zakładkowe (zaczepiane za pomocą górnych i bocznych „zakładek” – uchwytów)

dachówkaDrugim najpopularniejszym obok dachówek materiałem do krycia dachu jest blachodachówka. Występuje w bogatej wersji kolorystycznej, jest stosunkowo tania, wytrzymała, odporna na uszkodzenia, korozję oraz wilgoć. Mimo że nie ma tak długiej gwarancji (do ok. 60 lat) jak niektóre rodzaje dachówek, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Klienci chwalą przede wszystkim prosty montaż blachodachówki oraz duży wybór wzorów (żłobienia, tłoczenia i rowki w połączeniu w kolorystyką dają setki modeli).

Do pokrycia dachu może być używana papa asfaltowa. Jej główną zaletą jest niska cena oraz łatwy montaż. Niestety papa jest bardzo podatna na uszkodzenia i działanie warunków atmosferycznych – nie będzie więc odpowiednim rozwiązaniem na lata. Materiał nie należy do estetycznych dlatego papa najczęściej wybierana jest do pokrycia płaskich, niewidocznych z dołu dachów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>