Dom czy mieszkanie

Wielu inwestorów planując inwestycje we własne miejsce do zamieszkania zadaje sobie zasadnicze pytanie; „dom czy mieszkanie ?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i w zasadzie każda decyzja uwarunkowana jest indywidualnymi czynnikami i preferencjami klientów. To co odgrywa również zasadniczą role to cena która determinuje podjęcie takiej a nie innej decyzji.

Zakładając średnią cenę mieszkania ( uzależnioną oczywiście od lokalizacji) na poziomie 4000- 5000zł , mieszkanie o powierzchni 50m2 możemy mieć w cenie ok 200 000 -250 000 zł. W tej samej cenie jesteśmy w stanie wybudować dom ok. 100m2, ważne jest czy mamy odpowiedni grunt na którym możemy zrealizować taką inwestycję. Ceny działek na obrzeżach większych miast mogą oscylować w granicach 10 000-20 000 zł za 1ar, wiadomo że im dalej tym taniej, nie mniej jednak pod budowę warto posiadać co najmniej 8-10 arów ( ma to późniejszy wpływ na rodzaj i gabaryty budynku) co przekłada się na dodatkowy znaczny wydatek inwestycyjny. Ułatwione zadanie mają inwestorzy posiadający już własny kawałek ziemi który będzie można wykorzystać pod budowę. Analizując najważniejsze za i przeciw w kontekście domu czy mieszkania można wymienić wiele argumentów.

-budując dom będziemy mieli większa powierzchnie mieszkalną, ( statystycznie około 2-krotnie większą od mieszkania), dodatkowo mamy przestrzeń poza budynkiem którą możemy indywidualnie wykorzystać budując garaż, altankę, grilla, wyznaczając miejsce na ogród , oczko wodne czy budę dla psa. Własny dom daje swobodę i prywatność, o którą to ciężko w przypadku mieszkania. Z drugiej strony w zależności od lokalizacji działki ważna jest lokalna infrastruktura i bliskość , przedszkola, szkoły, sklepu czy odległość od miejsca pracy. Posiadanie domu wiąże się z pewnością z większymi kosztami eksploatacyjnymi, z większą ilością obowiązków związanych z jego utrzymaniem. Mieszkanie daję jego użytkownikom większą wygodę; nie musimy się martwić o ogrzewanie w zimie , czy odśnieżanie, remonty dotyczą tylko lokalu wewnątrz, wszystkie prace zewnętrzne są załatwiane przez wspólnotę lub spółdzielnie.

Wybór pomięzy domem a mieszkaniem nie jest rzeczą łatwą i oczywistą i nie da się jednoznacznie powiedzieć co jest lepsze o czym świadczy fakt że polskie społeczeństwo niemal równomiernie dzieli się na tych mieszkających w domu i tych co wybrali mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>