Farby do betonu – praktyczny poradnik

Posadzki betonowe można malować farbami winylowymi, akrylowymi, epoksydowymi lub poliuretanowymi. Farba do betonu powinna być dopasowana do rodzaju podłoża, a jej jakość nie może odbiegać od standardów. Aby powierzchnia została dobrze pomalowana, wcześniej musimy ją przygotować w odpowiedni sposób.

Dziś na rynku możemy znaleźć niezliczone ilość farb. Jeśli udało wybrać się tę odpowiednią, to już połowę sukcesu masz za sobą, jednak przed Tobą jeszcze dużo pracy. Przede wszystkim aby farba do betonu została odpowiednio położona, bardzo ważny jest stan podłoża przed malowaniem. Nawet najlepsza jakość produktów nie zagwarantuje nam dobrego efektu, jeśli nasza ściana nie będzie spełniać kilku podstawowych zasad. Na etap tego zadania składa się odtłuszczenie powierzchni, dokładne jej wyczyszczenie oraz usunięcie starych warstw podłoża.

Jak wyczyścić ścianę?

Przed otwarfarby do wnetrzciem farby do betonu należy dokładnie sprawdzić stan malowanej powierzchni. Beton musi być czysty. Tłuste plamy najlepiej będzie usunąć za pomocą bawełnianych szmatek i oczywiście rozpuszczalnika. Nie zapominajmy o pozostałych zabrudzeniach, jak na przykład: smary, pyły i inne zanieczyszczenia. Sposobów na pozbycie się takich plam jest wiele, więc prawdopodobnie bez problemu znajdziesz odpowiednią metodę dla siebie. Można zastosować czyszczenie ręczne, mechaniczne, ciśnieniowe oraz wiele innych. Warto również pamiętać o tym, że podłoże betonowe może zostać pomalowane po około 30 dniach sezonowania. Musi być suche i nie posiadać żadnych pęknięć.

Jaka farba do betonu?

Warto wiedzieć, że jednoskładnikowe farby (winylowe i akrylowe) są bardzo łatwe w aplikacji, jednak ich odporność na ścieranie jest zdecydowanie niższa w porównaniu do farb epoksydowych i poliuretanowych. Przed rozpoczęciem malowania ścian należy powierzchnię zagruntować. W tym celu możemy użyć rozcieńczonej farby nawierzchniowej. Jeśli posiadamy farby dwuskładnikowe (epoksydowe i poliuretanowe), musimy liczyć się w większym wysiłkiem, ponieważ te nakłada się nieco trudniej, jednak ich trwałość i jakość jest zdecydowanie lepsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>