Farby do drewna

Farby do drewna

Farby do drewna, a w szczególności lakiery i bejce impregnują elementy wykonane z drewna oraz sprawiają, że staje się ono bardziej odporne na warunki zewnętrzne, a przy tym solidniejsze. Co więcej, farba nadaje drewnianym rzeczom ładny połysk oraz idealny wygląd. Jest to rozwiązanie tanie, efektywne, a przede wszystkim eleganckie i trwałe.

Na rynku mamy sporą ofertę farb do drewna o wielorakim przeznaczeniu. Jak w łatwy sposób wybrać coś do swojego domu? Przede wszystkim warto wiedzieć, że wśród lakierów między innymi można wyróżnić następujące rodzaje: alkidowe, akrylowe, poliuretanowe, żywiczne czy ftalowe. Do zabezpieczenia ogrodowych balasek czy sztachet dobrze sprawdzi się impregnat do drewna lub lakier na bazie żywicy. Połysku meblom nada przezroczysty lakier do drewna. Jeśli chcemy wymalować meble do pokoju dziecięcego najlepiej sprawdzi się farba akrylowa. Będzie ona bezpieczna dla pociechy, a przy tym dobrze pokryje powierzchnię mebli. Co ciekawe, możemy też pomalować meble farbą fluorescencyjną świecącą w ciemności.

Najpopularniejsze zastosowania farby do drewna:

- listwy podłogowe – możemy polakierować je na konkretny kolor, tak by pasowały np. do mebli lub wystroju wnętrza,

- ogrodzenia działek (sztachety) – dobre są tutaj impregnaty akrylowe, odporne na warunki atmosferyczne oraz światło słoneczne. Ponadto idealnym dodatkiem jest tutaj wosk, który sprzyja estetyce wyglądu i trwałości produktu,

- balaski balkonowe – pielęgnacja zalecana tak jak w przypadku ogrodzeń i sztachet. Sprawdzi się tu także bejca do stosowania wewnątrz oraz na zewnątrz domu. Może być przezroczysta lub w konkretnym kolorze drewna – jednak zależy to tylko od naszych preferencji,

- meble ogrodowe – możemy zaimpregnować je (ławeczki, huśtawki, stoły), czyniąc bardziej odpornymi na warunki atmosferyczne. Drewno nie niszczeje wówczas tak szybko i można użytkować je przez naprawdę długi czas.

- meble domowe – dobrym rozwiązaniem jest lakierobejca. Plusem jest możliwość wybrania wielu kolorów, które pozostają trwałe i żywe na długi czas.

Wady farb do drewna

Z pewnością można wyliczyć tutaj długi czas schnięcia farb do elementów drewnianych oraz czasochłonność tego rozwiązania. Trzeba bowiem wymalować elementy dokładnie i zostawić je na jakiś czas by lakier utrwalił się i wysechł. Musimy mieć także sporo przestrzeni, by rozłożyć elementy (najlepiej na folii by nie pobrudzić wnętrza farbą). Łatwiej pomalujemy balaski balkonu czy sztachety ogrodzenia.

Niemniej jednak lakiery i bejce używane są bardzo często, a powodem tego są ich właściwości impregnujące. Dzięki farbom do drewna możemy także utrwalić piękny kolor mebla na długi czas. Zaletą jest również wielość kolorów i zastosowań takich środków jak bejca czy lakierobejca. Dlatego też klienci bardzo często stosują te farby i są z nich bardzo zadowoleni. Najważniejsza jest uniwersalność farby do drewna – zwykle dowolną farbą możemy pomalować każdy jego rodzaj. Farba taka nadaje meblom i drewnianym przedmiotom basku, uwypuklając słoje i zabezpieczając powierzchnię przed niszczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>