Gont dachowy jako tanie pokrycie dachu

Tradycja krycia dachów gontem znana była od wieków. Domy z pokryciami tego typu znaleźć można było przede wszystkim na terenach, gdzie naturalnie występował surowiec do wyrobu drewnianych deseczek, czyli drewno świerka i jodły. Drewnianymi gontami przed wiekami pokrywano przede wszystkim dachy dworów szlacheckich, kościołów oraz siedzib lokalnych rządców z tego względu, że gont był materiałem drogim. Dodatkowo drewno nie impregnowane zachowywało trwałość i dobry wygląd najwyżej do 25 lat. Po tym czasie wskazana była wymiana dachu, choć oczywiście do dziś czasem spotkać można budynki wiekowe ze starym pokryciem o względnie dobrym stanie, jak na wiek budynku. Może być to spowodowane dobrą jakością drewna, jakiego użyto do pokrycia dachu. Wiek XX ze swoimi możliwościami technologicznymi umożliwił natomiast produkcję gontów wykonanych z materiałów bitumicznych. Produkowane z papy i przycinane do kształtu dachówek gonty bitumiczne są materiałem zdecydowanie tańszym od drewna, w związku z czym można wziąć pod uwagę taką opcję pokrycia dachowego przy planowaniu budowy domu. Dach pokryty tego rodzaju materiałem prezentuje się niezwykle estetycznie. Trzeba jednak wiedzieć na co zwrócić uwagę zarówno przy wyborze produktu, jak i w samym procesie montażu.

Aby wybrać dobry materiał trzeba poznać, choćby najogólniej, specyfikę jego budowy. Bitum, będący mieszaniną substancji organicznych posiadających właściwości spajające i uszczelniające oraz izolacyjne, jest otoczką dla właściwego rdzenia dachówki, wykonanego ze szklanej włókniny. Włóknina zatopiona jest w masie bitumicznej, której jakość jest sprawą kluczową dla szczelności i trwałości pokrycia dachowego. Nie jest zatem istotna grubość samej masy, jeśli jakość mieszanki będzie słaba. Głównym parametrem różnicującym cenę gontów jest natomiast jakość posypki, którą dachówka powinna zostać pokryta na tyle szczelnie, aby nie było widać pod jej powierzchnią papy bitumicznej. W takim przypadku wzrasta ryzyko wypłukiwania do rynien posypki i obniżenia trwałości pokrywy. Od rodzaju posypki zależy też późniejszy wygląd całej elewacji, dlatego wybierając określony rodzaj i kształt dachówki koniecznie trzeba zobaczyć, jeśli nie zdjęcie wykonania pokrywy danym modele, to przynajmniej jego przykładowe ułożenie warstwowe. Ciężko bowiem wyobrazić sobie efekt końcowy mając przed oczami wyłącznie jeden, drobny element.

Do niewątpliwych zalet gontu bitumicznego należy nie tylko jego cena, ale także fakt, że jest on materiałem lekkim i bardzo estetycznym. Pokrycie dachu jest jednak sprawą na tyle ważną, że walor dekoracyjny należy potraktować drugorzędnie przy wyborze materiału. Dachówka musi być przede wszystkim dobrej jakości, a podczas montażu nie można pozwolić sobie na błędy wykonawcze. Najlepiej, aby decyzję o rodzaju pokrycia dachu podjąć odpowiednio wcześnie, na tyle, aby dobrze zaadaptować wszystkie elementy konstrukcji. Jest to istotne między innymi w przypadku wyboru kołnierzy uszczelniających dla okien połaciowych czy pasów nadrynnowych, jak również zainstalowania prawidłowej instalacji dachu, co wykonać trzeba zanim rozpoczęte zostanie nakładanie gontu. Montaż dachówek bitumicznych wykonuje się dopiero po wcześniejszym deskowaniu więźby dachowej, albo nałożeniu na nią płyt wiórowych albo wodoodpornych sklejek. Podczas zakładania dachówek najlepiej mieszać ze sobą elementy z różnych paczek. Mogą się one bowiem nieco różnić kolorem posypki, co w przypadku naprzemiennego ułożenia nie będzie widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>