Jak wybrać tynk?

tynksJednym z ostatnich etapów budowy domu jest położenie tynków na ściany naszego budynku. Jest to element bardzo ważny, ponieważ odpowiednio dobrane zapewnią nam nie tylko piękny wygląd, ale przede wszystkim ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, ognia oraz wilgoci.

Jaki rodzaj tynku wybrać?

W ofercie producentów znajdziemy wiele rodzajów tynków. Należy przede wszystkim rozróżnić tynki przeznaczone do stosowania na zewnątrz i wewnątrz budowli. Niektóre z nich są uniwersalne- mają zastosowanie zarówno na elewacji jak i w pomieszczeniach. Najczęściej używanymi tynkami są:

  • cementowo-wapienny- jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie wody, można pokrywać nim wszystkie powierzchnie oprócz drewna, stali i powierzchni sztucznych, często stosuje się go na ścianach oraz sufitach. Znajduje zastosowanie wewnątrz i na zewnątrz budynku,
  • wapienny- cechuje się niską wytrzymałością na uszkodzenia. Oprócz tego zapewnia odpowiednią wilgoć w pomieszczeniu, ale nie nadaje się w miejscach, gdzie jej poziom jest zbyt duży. Jego mocną stroną jest łatwość w nałożeniu. Jest używany przede wszystkim w pomieszczeniach,
  • gipsowy- jest mało odporny na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Niewątpliwym plusem jest to, że reguluje poziom wilgotności w budynku, dzięki czemu poprawia mikroklimat. Stosuje się go wewnątrz domu.
  • dekoracyjny- można go nanosić na wszystkie podłoża mineralne. W przypadku miejscowego zabrudzenia można go łatwo domyć. Daje wyjątkowo dekoracyjne efekty oraz jest trwały, odporny na uszkodzenia i wilgoć. Używany w środku domu oraz na wierzchu.
  • silikatowy- odporny na warunki atmosferyczne, spowalnia proces zabrudzenia. Przeznaczony do wypraw tynkarskich na elewacji.
  • silikonowy- ma właściwości podobne do tynku silikatowego, różnicą jest to, że silikonowy stosuje się na zewnątrz i wewnątrz budynku.

8105543_3-TYNKI-zYWICZNE-DOCIEPLENIA-TYNK-MOZAIKOWY-FARBY-ELEWACYJNE-Budownictwo

Droższy znaczy lepszy?

Sprawdzając ceny możemy zauważyć, że jednymi z tańszych są tynki cementowo- wapienne i wapienne. Jednak w przypadku wykorzystania tych tynków, często zdarza się, że nie zapewniają one pożądanej gładkości powierzchni, wymagają więc nałożenia dodatkowej warstwy wygładzającej, co prowadzi do zwiększenia się kosztów całkowitych tynkowania. Gładką powierzchnię możemy uzyskać nakładając tynk gipsowy- mimo że pierwotnie ma wyższą cenę, niejednokrotnie prowadzi do niższych kosztów. Należy więc dokładnie przemyśleć zakup, aby wydane przez nas pieniądze przyniosły oczekiwane zadowolenie.

O czym warto pamiętać podczas tynkowania?

Należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże- powinno być suche, czyste i pozbawione odpadających fragmentów. Tynk położony na mokrą podstawę po pewnym czasie odpadnie ze ściany, ponadto pod takim tynkiem mogą zacząć rozwijać się pleśnie. Gdy mamy zbyt chłonne ściany dobrze jest je zagruntować- nastąpi poprawa stabilności oraz zmniejszenie chłonności. Ponadto ważnym elementem są warunki atmosferyczne- optymalna temperatura wynosi 15-20oC, zaleca się tynkowanie jesienią lub na wiosnę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>