Kamień ogrodowy

Kamień ogrodowy stanowi doskonałe rozwiązanie w aranżacji przestrzeni wokół domu. Różne kształty, kolory i formy sprzyjają jego zastosowaniu na wiele sposobów. Może zastąpić kostkę brukową lub betonowy podjazd, być ozdobą kwiatowej rabaty lub elementem oczka wodnego. Wygląda naturalnie i estetycznie, a dodatkowo dobrze znosi ciężkie warunki atmosferyczne.

Duża bryła może być ozdobą samą w sobie. Ogromne głazy o wadze kilkuset kilogramów postawione w centralnym miejscu, w otoczeniu kwiatów i zielonych krzewów stanowią estetyczne uzupełnienie przestrzeni. Monolity wykonywane są najczęściej z granitu, charakteryzującego się dużą trwałością i odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Kamień może również być podstawą dla pnącza – razem z bluszczem (lub inną rośliną pnącą) będzie stanowił zgrany duet. Efektowną ozdobą w ogrodzie będzie także serpentynit – kamień, który pod wpływem wody mieni się wieloma odcieniami. Ze względu na swoje właściwości jest często wykorzystywany do budowy skalników oraz oczek wodnych. Serpentynity mają niejednolitą fakturę oraz barwę, na ich powierzchni wyraźnie widać żyłki wtórnych minerałów, np. kwarcu i magnetytu. Cena tego materiału to około 400 zł za tonę.

Podczas aranżacji ogrodów często wykorzystuje się popularne otoczaki, kamienie o obłym, lekko owalnym kształcie i gładkiej powierzchni, dostępne w kilku kolorach (najefektowniej wyglądają białe, na rynku dostępne są również kamienie w kolorze kremowym, szarym, brązowym, miedzianym, grafitowym, czarnym i wielu innych). Cena kształtuje się w zależności od rodzaju oraz wielkości otoczaków i wynosi około 1700-2000 zł za tonę. Kamienie te wykorzystuje się do wysypywania przestrzeni między krzewami i niewielkimi drzewkami (otoczaki doskonale pasują do iglaków) oraz dekoracji oczek wodnych, mniejszymi można również uzupełnić ogrodowe alejki i ścieżki. Równie efektowną ozdobą będzie grys – kolorowe i drobne kamienie przypominające żwir. Nie zawierają sztucznych barwników przez co nie musimy się martwić, że najbliższy deszcz zmyje z nich cały kolor. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przy tym mają stosunkowo niską cenę – około 200-300 zł za tonę (niektóre gatunki są jednak dużo bardziej kosztowne, nawet do 1 tys. za tonę).

Kamień ogrodowy służy najczęściej do aranżacji rabat kwiatowych. Ich budowa nie jest skomplikowana, nie wymaga również użycia specjalnych narzędzi ani materiałów. W większości przypadków wystarczy ziemia, kamień, rośliny ozdobne i łopata. Skalniaki dobrze budować na pochyłym terenie – obszar położony najniżej stanowi zawsze podstawę. Po wytyczeniu powierzchni usuwamy trawę i mieszamy ją ze żwirem lub innym, podobnym materiałem – mieszanka ta posłuży za bazę skalniaka. Wysypujemy ją do utworzonego zagłębienia a wierzch przykrywamy warstwą ziemi – dobranej w zależności od rodzaju sadzonych roślin. Tak powstały nasyp obkładamy kamieniami – największe u podstawy – pamiętając, że ich układ powinien być maksymalnie naturalny. Na koniec najprzyjemniejsza część – sadzenie kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>