Klej do płytek – jaki wybrać?

Jeśli chcemy cieszyć się płytkami przez kilka a nawet kilkanaście lat, ważna jest nie tylko ich jakość, lecz przede wszystkim użycie podczas montażu dobrych zapraw klejowych. Nie każdy klej do płytek będzie odpowiedni. Ich rodzaj uzależniony jest od powierzchni, na której planujemy położyć płytki, jak i od samej okładziny. Jaki produkt zatem należy wybrać, by dał trwały efekt na lata?

Jakie płytki, taki klej

Pierwszym czynnikiem, który należy brać pod uwagę podczas wyboru kleju, jest rodzaj płytek. Bardzo duże znaczenie ma ich typ. Zupełnie innego materiału użyjemy do gresu, kamienia czy zwyczajnych płytek, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór. Nawet fachowy i profesjonalny montaż nie zastąpi nam dobrego kleju. W przeciwnym razie płytki mogą zostać źle przyklejone, a po pewnym czasie będą odpadać lub nawet pękać. Jeśli układamy gres, czyli płytki których nasiąkliwość wody jest dość niska, należy użyć zaprawy klejowej przeznaczonej do tego typu podłoża. Taki klej będzie mieć wzmocnioną siłę wiązania, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że płytki nam się nie odkleją ani nie popękają.
Sytuacja ma się inaczej, jeśli chcemy położyć marmur i inne kamienie naturalne. Stopień ich nasiąkliwości jest znów wysoki, co oznacza, że materiał może się przebarwić pod wpływem kleju. W tym przypadku zalecane jest użycie zapraw klejowych w kolorze białym. Większość z nich zawiera w sobie komponenty uszlachetniające, które są odporne na erozję biologiczną.

Wielkość płytek

Istotnym czynnikiem jest również rozmiar naszej okładziny. Im większe, tym klej powinien mieć większa siłę wiążącą. W ten sposób unikniemy ryzyka odklejenia się płytek położonych np. na ścianach. Najlepszym produktem w takiej sytuacji będą kleje rozpływne, ponieważ ich struktura pozwoli na równomiernie rozłożenie kleju pod płytką. Dodatkowo świetnie nadają się też do położenia na powierzchnie ogrzewane (np. ogrzewane podłogi).

W przypadku mniejszych płytek warto zainwestować w klej o właściwościach amortyzujących. Małe płytki znacznie bardziej narażone są na odkształcenia i pęknięcia. Taki klej z pewnością pozwoli na zmniejszenie tego ryzyka.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>