Kleje do płytek

Ceresit-Elastyczna-zaprawa-klejaca-Ceresit-CM-16-Flex-25-kg-1355568Płytki to bardzo popularny i występujący praktycznie we wszystkich domach materiał stanowiący wierzchnią warstwę podłogi. Do zapewnienia długotrwałej i bezproblemowej ich eksploatacji bardzo ważny jest właściwy dobór kleju oraz fachowe wykonawstwo.
Klej powinien zapewnić trwałe i stabilne połączenie płytki z podłożem.
Zobacz, czym kierować się wybierając odpowiednie kleje do płytek.

RODZAJE

Wyróżnia się trzy podstawowe typy klejów. Są to kleje cementowe (oznaczane symbolem C), dyspersyjne (D) oraz te na bazie żywic reaktywnych (R). Każdy z nich produkowany jest w inny sposób i różni się pod kątem zawartych w nich składników. Ponadto kleje możemy podzielić również według innych kryteriów np; przeznaczone Atlas-Klej-do-plytek-Plus-PL-25-kgtylko do wnętrz, przeznaczone do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków, elastyczne, na podłoża typowe, do trudnych i krytycznych podłoży, szybkowiążące, o wydłużonym czasie otwartym.
Innym kryterium podziału jest samo zastosowanie kleju biorąc pod uwagę rodzaj i miejsce układania płytek, istotne jest bowiem to czy np dane płytki mają zostać ułożone na płaszczyźnie poziomej, czy pionowej. ( podłogowe czy ścienne)
Producenci oferują przeważnie kleje do płytek jako gotowe mieszanki w postaci suchego miału, który po wymieszaniu z wodą tworzy gotową substancję. Nieliczne kleje dostępne są w postaci gotowych past.

Podstawowe zaprawy klejące idealnie nadają się do typowych i co najważniejsze nieodkształcalnych odłoży. Tego rodzaju kleje do płytek idealnie spiszą się więc na podłożach, takich jak beton, czy tynk cementowo-wapienny. Kleje szybkoschnące najlepsze zastosowanie znajdą przy różnego rodzaju naprawach. Z kolei kleje elastyczne polecane są do stosowania na podłożach które mogą ulegać pewnym odkształceniom.

Gdzie znaleźć informacje odnośnie rodzaju kleju

Mapei-Adesilex-P9-szary-klej-do-wszystkich-plytek-25-kgProducenci tego rodzaju informacje zamieszczają na opakowaniach swoich produktów lub na tak zwanych kartach technicznych produktu. Każdy klient może dowiedzieć się z nich z jakiego rodzaju klejem ma do czynienia, czyli uzyskać informacje, takie jak: czy jest to klej do płytek mrozoodporny i wodoodporny, jaka jest jego przyczepność, czy ma właściwości elastyczne oraz na jakim podłożu najlepiej go stosować. W przypadku niewyjaśnionych wątpliwości zawsze można starać się uzyskać pomoc u sprzedawcy, bądź zajrzeć na stronę internetową producenta.

Przy wykonywaniu okładzin ceramicznych oprócz właściwego doboru kleju bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowania podłoża, które powinno być czyste, suche, pozbawione substancji zmniejszających przyczepność. Zalecane jest zagruntowanie podłoża odpowiednim środkiem gruntującym, wszelkie nierówności ( takie które nie da się zniwelować warstwą kleju) powinny być uzupełnione zaprawą wyrównującą. Dla dopełnienia finalnego efektu potrzebny jest fachowy i solidny wykonawca który wykona swoją prace zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>