Klimatyzatory

Latem często zdarza się, że wysoka temperatura zakłóca nasze życie rodzinne i funkcjonowanie w pracy. Wchodząc do klimatyzowanego sklepu oddychamy z ulgą i najchętniej zostalibyśmy w takim miejscu przez dłuższy czas. Dlaczego więc nie zamontować klimatyzacji u siebie w domu?

Producenci oferują różne rodzaje klimatyzatorów, różniące się przede wszystkim miejscem montażu:

- klimatyzatory ścienne (jak sama nazwa wskazuje umieszcza się je na ścianie, dzięki nowoczesnej i „dyskretnej”, nierzucającej się w oczy stylistyce oraz wykończeniu nadają się do wszelkiego rodzaju pomieszczeń – od domowego zacisza po biurowce i sklepy, na ogół dostępne w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej oraz srebrnej)

- klimatyzatory kasetonowe (montowane w przestrzeni międzystropowej, doskonale sprawdzą się w miejscach z podwieszanymi sufitami, w budynkach użytku publicznego, galeriach handlowych i biurowcach, dostępne są opcje z jedno-, dwu- lub czterostronnym nawiewem, zaletą tego typu klimatyzatorów jest ich bardzo cicha praca)

- klimatyzatory przypodłogowo-podsufitowe (montowane przy podłodze lub na ścianie pod sufitem, poszczególne funkcje programowane są za pomocą pilota (np. osuszanie pomieszczenia, wentylator, samodiagnoza, autorestart), dzięki estetycznemu wykończeniu są mało widoczne i nie burzą wcześniej ustalonej aranżacji wnętrza)

- klimatyzatory kanałowe (są dobrym rozwiązaniem jeśli chcemy doprowadzić chłodne powietrze do kilku pomieszczeń w domu, jedno urządzenie „centralne” (wewnętrzne) połączone jest kanałami wentylacyjnymi z kratkami lub nawiewnikami rozlokowanymi w różnych miejscach budynku)

- klimatyzatory przenośne (nowoczesne modele posiadają elektroniczny panel sterujący, mają dość duże wymiary i sporo ważą, można je jednak ustawiać w dowolnym miejscu w domu, poza schładzaniem powietrza posiadają funkcję usuwania ciepła na zewnątrz oraz wilgoci)

Ceny klimatyzatorów są bardzo zróżnicowane i uzależnione od producenta oraz posiadanych funkcji. Najtańsze modele dostaniemy za około 2 tys. zł, najdroższe za kilkanaście tysięcy. Wyższa cena wiąże się na ogół z dłuższą gwarancją oraz lepszą jakością wykonania. Wiele firm specjalizujących się w sprzedaży i serwisie klimatyzacji oferuje znaczące upusty przy jednoczesnym zakupie i montażu urządzeń. Mając na uwadze cenę i nieco skomplikowaną instalację niektórych modeli jest to bardzo korzystne rozwiązanie.

Montaż klimatyzacji powinien być wykonany przez odpowiednią firmę , producenci jednak coraz bardziej ułatwiają samodzielną instalację, wytwarzając urządzenia o nieskomplikowanej instrukcji. Najlepiej więc kupić taki model, w którym w zestawie znajdują się elementy mocujące – nie będziemy musieli szukać ich w sklepie i martwić się, że wybierzemy niepasujące. Kiedy już mamy gotowy komplet warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi – poziomicę, wiertarkę, metr i odpowiedni klucz. Element znajdujący się w pokoju powinniśmy dokładnie przymierzyć do miejsca montażu i wypoziomować – po przymocowaniu ciężko będzie zmienić jego lokalizację bez pozostawienia widocznych śladów na ścianie/suficie. Jednostka zewnętrzna jest znacznie cięższa, dlatego nie mocujemy jej w ścianach o słabej nośności (np. wykonanych w płyt gipsowo-kartonowych). Po wywierceniu odpowiedniej liczby otworów wsadzamy w nie kołki rozporowe i przykręcamy uchwyty. Warto przetestować je przed zamontowaniem klimatyzatora, możemy np. podciągnąć się za konstrukcję. Konieczne będzie również kupienie podkładek antywibracyjnych (najczęściej sprzedawane są w zestawie), które zredukują drgania emitowane przez klimatyzator. By urządzenie działało prawidłowo musimy połączyć obie jednostki przewodami miedzianymi, elektrycznymi oraz sterująco-zasilającymi. Po umieszczeniu klimatyzatora w konstrukcji mocującej w korytku układamy przewody oraz specjalną rurkę odprowadzającą skropliny. Choć montaż urządzenia może wydawać się skomplikowany to dzięki dołączonej przez producenta szczegółowej instrukcji na pewno damy sobie z nim radę sami. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>