Kolektory słoneczne

Za zastosowaniem systemów solarnych przemawia nie tylko aspekt ekologiczny, ale także finansowy. W zależności od przemyślanego wyboru optymalnego wobec naszych potrzeb kolektora słonecznego, prawidłowego jego montażu oraz eksploatacji, koszty zakupu i instalacji kolektora powinny zwrócić się stosunkowo szybko, zwłaszcza w przypadku podwyżki cen energii elektrycznej oraz surowców opałowych.

Przed decyzją o zakupie określonego sprzętu warto także zorientować się w ofercie kredytów z dopłatami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup kolektorów słonecznych. Informacje na ten temat odnaleźć można na stronach internetowych banków współpracujących z NFOŚiGW, jak również w regionalnych jednostkach samorządowych, realizujących programy ochrony środowiska.

Podstawowa rola kolektora polega na konwersji promieniowania słonecznego, pochłanianego przez umieszczony na kolektorze absorber, w ciepło. Następnie, ogrzewany od absorbera czynnik grzewczy, którym jest woda lub płyn niezamarzający, przepływa do zasobnika, gdzie ciepło oddawane jest znajdującej się tam wodzie użytkowej, po czym ochłodzone powraca do kolektora.

Pomimo iż najpowszechniej kolektory słoneczne stosuje się do podgrzewania wody użytkowej czy wspomagania centralnego ogrzewania, trzeba pamiętać o tym, że nasze warunki klimatyczne pozwalają na stosowanie zestawów solarnych jako układów dodatkowych w projektowaniu systemów grzewczych, z którymi mogą wprawdzie bezkolizyjnie współpracować, ale ich procentowy udział w ogrzaniu zależny jest od warunków pogodowych. Latem, przy dobrym nasłonecznieniu, może on wynosić nawet 100%, jednak zimą spada do poziomu 20-30%.

Wybór z dwu dostępnych na rynku, podstawowych typów kolektorów, jakimi są kolektory płaskie i próżniowe powinien być uzależniony od przeznaczenia i możliwości montażu instalacji. Do wytwarzania ciepłej wody najlepiej nadają się kolektory płaskie, jeżeli natomiast alternatywnie pozyskaną energię zamierzamy wykorzystywać jako wspomaganie do ogrzewania mieszkania, lepiej wybrać droższy, ale bardziej wydajny w okresach przejściowych kolektor próżniowy.

Inwestycja w zakup instalacji solarnej jest rzeczą kosztowną, dlatego warto zadbać o to, aby kolektory zostały zamontowane funkcjonalnie. W przypadku instalacji na dachu należy zwrócić uwagę nie tylko na możliwości konstrukcyjne dachu, który musi utrzymać stosunkowo dużą masę paneli, ale także na kąt nachylenia dachu, najlepiej powyżej 30° względem strony południowej, w którą to stronę zorientowane powinny być kolektory. Jeśli nośność dachu jest słaba, kolektor zainstalować można na fasadzie budynku lub na konstrukcjach naziemnych. Ostatnia opcja wiąże się z koniecznością wyznaczenia znacznej przestrzeni pod instalację, ale jest bardziej praktyczna w momencie koniecznych przeglądów, czyszczenia lub ewentualnych napraw.

Pamiętać trzeba, że prawidłowe funkcjonowanie kolektora uzależnione jest od jego konserwacji. Oprócz konieczności corocznego serwisowania zaleca się raz do roku myć powierzchnię paneli, ponieważ osiadający na nich kurz, rozprasza promienie, osłabiając zdolność absorbera do akumulacji i przekazywania ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>