Kolektory słoneczne

Wykorzystanie energii słonecznej staje się coraz bardziej popularne. Ekologia idzie w parze w wygodą i wydajnością, przez co właściciele domów decydują się na montaż kolektorów. Choć ich cena nie jest niska, szybko okazuje się, że w dłuższej perspektywie czasowej koszty zakupu zwracają się, a my możemy cieszyć się darmową energią.

Na rynku istnieje kilka rodzajów kolektorów słonecznych:

  1. Płaskie – to najpopularniejsze modele kolektorów, głównie ze względu na atrakcyjną cenę (tańsze modele można kupić już za około 5 tys. zł, droższe – 8-10 tys. zł), stosowane są zwłaszcza w domach, w których właściciele chcą obniżyć rachunki za ciepłą wodę, wysoka wydajność pozwala na pracę nie tylko wiosną i latem ale także w chłodniejsze dni (nawet do 25 lat).
  2. Próżniowo-rurowe – w modelach takich w próżni znajduje się absorber, który poprawia działanie i wydajność kolektora (absorbery różni współczynnik absorpcji czyli zdolność do przyswajania energii słonecznej), urządzenie to jest w stanie pracować nawet w mroźne (ale słoneczne) dni, przetwarzając promieniowanie na ciepło, kolektory próżniowo-rurowe są droższe od płaskich ale bardziej wydajne.
  3. Skupiające – wydajność kolektora jest uzależniona od kąta padania promieni słonecznych w ciągu dnia – modele skupiające wykorzystują tą zależność do uzyskania jak największej ilości energii „podążając” za słońcem, mechanizm ten jednak powoduje znaczący wzrost ceny urządzenia.

Zalety kolektorów słonecznych:

- pozwalają zaoszczędzić rachunki za gaz i prąd

- są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych

- podnoszą wartość domu

- produkcja energii ma miejsce również w zimie

Korzyści jakie płyną z pracy kolektorów słonecznych wpływają na ich szerokie zastosowanie. Służą nie tylko do podgrzewania wody (zarówno użytkowej w domach jak i w basenach), ale także jako mechanizm wspomagający ogrzewanie budynków. Przetworzenie „ekologicznej” energii słonecznej w ciepło pozwala na ograniczenie emisji szkodliwych substancji powstałych np. podczas spalania węgla.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>