Kotły gazowe

Kotły gazowe to urządzenia służące do zastosowania ogrzewania gazowego w budynkach mieszkalnych. Cieszą się one coraz większą popularnością, gdyż wiele osób poważnie rozważa instalację właśnie gazowego systemu grzewczego w swoich domach. Takie rozwiązania jak każde inne posiadają swoje wady i zalety, z którymi warto zapoznać się przed kupnem i montaże instalacji.

Jakie rozwiązania dostępne są na rynku?

Kotły gazowe różnią się między sobą sposobem instalacji, dostępnymi funkcjami, systemem odprowadzania spalin oraz pobierania powierza niezbędnego do spalania.

Okazuje się, że najbardziej praktycznymi kotłami są urządzenia wiszące. Posiadają one wszystkie niezbędne elementy do sprawnego funkcjonowania i nie wymagają dużej ilości przestrzeni. Ich przeciwieństwem są modele stojące, czyli te o wiele większe i przez wielu specjalistów określane, jako bardziej trwałe. Kotły stojące mają jednak jeden mankament, który przejawia się w tym, że wiele elementów, które niezbędne są do jego prawidłowego działania trzeba dokupić na własną rękę.

Jeżeli chodzi o funkcję wyprowadzania spalin i pobierania powietrza to kotły gazowe możemy podzielić na te z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Oba rozwiązania mają jedna swoje zalety i wady. W przypadku komory zamkniętej urządzenia te mogą być montowane nawet w pomieszczeniach użytkowych, gdyż pobieranie powietrza i emisja spalin odbywa się w specjalnej rurze, która nie wymaga bezpośredniego połączenia z kominem. Otwarta komora spalania wymaga od nas przystosowania specjalnego pomieszczenia z odpowiednim systemem wentylacji.

Ostatnim rozróżnieniem, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem kotła gazowego jest jego funkcjonalność. Na rynku dostępne są produkty jedno i dwufunkcyjne. Kotły jednofunkcyjne Przeznaczone są jedynie do centralnego ogrzewania i zapewniają ciepło w chłodne dni. Z kolei kotły dwufunkcyjne pozwalają dodatkowo na ogrzewanie wody, co zaoszczędzi nam dodatkowych czynności związanych z jej uzyskaniem. Opłaca się więc zakupić kocioł z dwoma funkcjami, jedna musimy być świadomi tego, że wiąże się to z większym wydatkiem.

Wady i zalety ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe pochodzące z bezobsługowych źródeł ciepła jest stosunkowo najtańsze, co sprawia, że wiele osób skłania się właśnie ku temu rozwiązaniu. Przy zastosowaniu kotła dwufunkcyjnego gaz ziemny będzie służył nam również do ogrzewania wody użytkowej, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego rozwiązania.

Główną wadą jest dostępność gazu ziemnego. W przypadku dużych aglomeracji taki problem nie istnieje, jednak głównie na terenach wiejskich jest to powód, dla którego montaż ogrzewania gazowego okazuje się niemożliwy do zrealizowania.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>