Okna dachowe – optymalny wybór dla Twojego domu

okno dachowe

fot. VELUX

Okna dachowe to aktualnie bardzo popularny element budowlany. Nowoczesne budownictwo obfituje w dachy wykończone tego rodzaju oknami. Można śmiało powiedzieć, że okna dachowe stały się symbolem innowacyjności i funkcjonalności w polskim budownictwie. Mają one wiele zalet, które czynią je praktyczną i stylową częścią budynku. Przede wszystkim okna dachowe zapewniają domownikom dostęp światła na strychu czy poddaszu. Jest to niewątpliwy plus, gdyż pomieszczenia te można wówczas łatwiej zagospodarować. Trzeba także pamiętać, że okna stwarzają wrażenie przestrzeni, co może być dużym atutem w przypadku małych pomieszczeń na poddaszu. Producenci chwalą także zwiększenie perspektywy i widoku poprzez zamontowanie tego rodzaju udogodnienia. Ponadto szczelność tych okien to gwarancja izolacji cieplnej i oszczędności energii. Okna dachowe to także blokada dla hałasu. Kolejnym walorem tego rozwiązania budowlanego jest możliwość wpuszczenia powietrza w zakamarki, które w innym przypadku byłyby duszne i nieprzyjemne. Warto wiedzieć, że zamknięte okna dachowe także przepuszczają powietrze i stanowią wentylację pomieszczenia. Nie przepuszczają jednak wody i wilgoci. Dobrej jakości okna dachowe dostaniemy już za ok. 130-150 zł, lecz okna najwyższej jakości i o naprawdę wysokim standardzie to koszt nawet 2000 zł.

okno dachowe

fot. VELUX

Na co warto zwrócić uwagę wybierając okno dachowe? Przede wszystkim na projekt oraz wielkość elementu (nachylenie dachu jest bardzo ważne dla montażu okien dachowych i kołnierza). Poza tym trzeba pamiętać o tym by wybrać szyby hartowane i impregnowane ramy. Jest to gwarancja długoletniej trwałości okien, zwłaszcza, że są one w dużym stopniu narażone na niszczące warunki atmosferyczne: opady deszczu, śniegu, gradu. Niektóre okna tego typu posiadają także solidne zabezpieczenie antywłamaniowe. Ciekawostką są także samoczyszczące się szyby okienne. Jeśli chodzi o czyszczenie okien, warto wiedzieć, że niektóre z nich mają blokadę, która ułatwia mycie. Ponadto obrót o 180 stopni także jest tutaj zaletą. Droższe modele posiadają sterowniki zdalne i czujniki deszczu. Okna dachowe różnicuje się także ze względu na sposób otwierania: uchylny / obrotowy. Warto wiedzieć, że niektóre z nich mają wbudowane naraz obie te opcje. Szersze okna panoramiczne umożliwiają z kolei wyjście na dach i działają jako tzw. wyłaz.

Okna dachowe stały się elementem bardzo popularnym w nowoczesnym budownictwie. Stało się tak z powodu ich niewątpliwych i licznych zalet. Prócz estetyki wyglądu ważna jest zasadniczo funkcjonalność użytkowania i łatwość montażu. Także spora gama barw stanowi walor tego wyposażenia, które możemy dobierać dowolnie ze względu nie tylko na kolor i parametry ale i na cenę. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>