Okna dachowe

okna dachowe

fot. hpplum.co.za

Okna dachowe popularność w Polsce zdobyły pod koniec lat dziewięćdziesiątych i do tej pory występują jako konieczny element  tak zwanych poddaszy użytkowych. I nic w tym dziwnego, wszakże kto nie lubi przed snem popatrzeć w wygodnej pozycji na gwiazdy? To, co warto wiedzieć o oknach dachowych to to, o jakim nachyleniu sufitu można je montować, z czego są zrobione, jakie są rodzaje okien dachowych, a także jakie parametry powinny spełniać.

Przede wszystkim to na co musimy zwrócić uwagę w trakcie kupna okna dachowego, jest jego stabilność i wytrzymałość. Okno dachowe musi być bezpieczne – często montujemy je nad łóżkiem, więc nie możemy dopuścić do tego by takie okno mogło się poluzować i spaść bo może się to skończyć tragedią. Szczególnie, że na takim oknie zalegać może deszcz lub  śnieg.
W większości okna te robi się z drewna ze specjalna aluminiową nakładką, która przeciwdziała szybkiemu starzeniu się drewna od deszczu i innych warunków atmosferycznych. Wyposażeniem ponadstandardowym okien są szyby hartowane lub ornamentowe, które są bezpieczniejsze i bardziej wytrzymałe na obciążenia czy pęknięcia, spowodowane np. gradobiciem, niż zwykłe szyby.Przy wyborze okien warto też pamiętać, że kąt nachylenia dachu nie może być mniejszy niż 15 stopni, a im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być same okno.
By zapewnić odpowiednią ilość światła na poddaszu, szyby powinny natomiast stanowić około 12% powierzchni podłogi.  Warto tak zamontować okna dachowe, by przy ich poziomie wysokości można było swobodnie przez nie wyglądać nawet w pozycji siedzącej.

okna dachowe

fot. skylights.veluxusa.com

Okna montuje się w dachu jako pojedyncze moduły, ale także komponuje się je w różne układy. Można np. umieścić kilka okien w rzędzie, jedno obok drugiego. Taki układ optycznie powiększa pomieszczenie i sprawia, ze dach wydaje się szerszy co jest bardzo pożądaną cechą w małych pomieszczeniach.
O termoizolacyjności okien w głównej mierze decydują szyby. Warto pamiętać o tym, że przez dach ucieka nawet 30% ciepła dlatego wybierając okno, patrzmy na ich jakość i wysoką termoizolacyjność. Zresztą już dziś, można kupić okna o szczególnych właściwościach termoizolacyjnych – szyby składają się aż z trzech tafli szkła. Skrajne szyby wykonane są ze szkła niskoemisyjnego, a przestrzeń między nimi wypełniona jest kryptonem. Współczynnik przenikania ciepła dla takich okien jest dwa razy korzystniejszy niż dla okien standardowych.

okna dachowe

fot. mcmahons.ie

Warto więc przed zakupem okna dachowego, zastanowić się gdzie będzie ono umieszczone i przede wszystkim skorzystać z rad fachowca – dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze okna będą bezpieczne dla nas i naszej rodziny, a także posłużą nam przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>