Papa dachowa

Papa, która do niedawna była podstawowym materiałem służącym do krycia dachu, została dziś wyparta przez bardziej wytrzymałe i estetyczne dachówki. Nie oznacza to jednak, że papa odeszła w zapomnienie – stosuje się ją nadal, w miejscach, gdzie estetyka nie odgrywa znaczącej roli, zwłaszcza z uwagi na niską cenę. Materiał znajduje szerokie zastosowanie podczas różnych prac dekarskich – nie tylko tych związanych z pokryciem dachu.

13682185-a-roofer-covering-a-roof-with-roofing-felt

Ze względu na niskie walory estetyczne, papa służy przede wszystkim do krycia dachów płaskich, o niskim kącie nachylenia (najczęściej poniżej 20°). Jako materiał wykonany z asfaltu papa może się nagrzewać, a w konsekwencji – „rozlewać” po spadzistym dachu i wydostawać poza jego powierzchnię. Z tego powodu materiałem tym nie kryje się dachów o dużym kącie nachylenia. Pokrycie domu papą może wiązać się z poważnymi problemami w przyszłości. Choć materiał ten zabezpiecza mieszkanie przed śniegiem i deszczem, nie pozwala na swobodne wydobywanie się pary z wewnątrz. Skutki mogą być widoczne na ścianach domu – w postaci rozwijających się grzybów.

Istnieje kilka rodzajów papy. Różnią się od siebie wytrzymałością, grubością oraz stopniem elastyczności. W wielowarstwowym przekroju papy najważniejszą częścią jest tzw. warstwa nośna, od której zależy jakość i wytrzymałość materiału (najbardziej odporne są papy z dodatkiem poliestru). Najtańsza – tzw. papa asfaltowa – poza niską ceną ma jednak same wady: jest podatna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, a jej montaż jest znacznie utrudniony. Na rynku budowlanym można dostać również papę termozgrzewalną, która jest bardziej odporna od asfaltowej (trudno ją rozerwać, nie topi się w wysokich temperaturach). Papę można podzielić ze względu na miejsce zastosowania na dwa typy:

- papa podkładowa (tzw. „podkładka” dla innych pokryć dachowych – np. gontów bitumicznych – stosowana w wielowarstwowych pokryciach jako część hydroizolacyjna)

- papa wierzchniego krycia (służy do bezpośredniego krycia wierzchniej części dachu – ma różne kolory oraz rodzaje posypek, głównie gruboziarnistych)

roofing-underlayment

„Nowoczesne” papy wytwarzane są z dodatkiem uszlachetniaczy – różnych substancji wzmacniających właściwości materiału. Dzięki nim zwiększa się np. odporność papy na skrajnie wysokie lub niskie temperatury oraz uszkodzenia, poprawia się jej przyczepność do podłoża. Wierzchnia warstwa papy dzięki możliwości barwienia posypki mineralnej, występuje w kilkunastu różnych kolorach (czerwony, zielony, czarny, brązowy i wiele innych) – dobór odpowiedniego nie jest więc żadnym problemem.
Zastosowanie papy nie ogranicza się tylko do pokryć dachowych. Materiał wykorzystuje się m.in. podczas innych prac dekarskich (uszczelnianie okien dachowych, kominów, jako podkładki do innych pokryć dachowych, podczas praca renowacyjnych starych dachów). Papa asfaltowa bardzo dobrze zabezpiecza przez wilgocią, dlatego zastosowanie znajduje wszędzie tam, gdzie potrzebna jest izolacja.

Na koniec rada: rolki papy najlepiej przechowywać w pozycji stojącej – dzięki temu unikniemy fałd oraz jej pękania podczas krycia dachu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>