Pompy ciepła

Klimat, jaki panuje w naszym kraju, wymusza konieczność rozsądnego podejścia do wyboru rodzaju ogrzewania mieszkania. Nieprawidłowy wybór, źle przygotowana instalacja cieplna lub inne błędy dotyczące doboru optymalnych urządzeń do ogrzania domu wpływać mogą nawet na proces degradacji budynku. Źle ogrzewane wnętrze mieszkania, niedostateczny system wentylacji mogą prowadzić do powstania niebezpiecznych dla konstrukcji budynku, ale przede wszystkim dla zdrowia mieszkańców, pleśni i grzybów. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na wybór technologii jak najmniej inwazyjnych w odniesieniu do środowiska można zastanowić się nad inwestycją, jaką będzie zakup pompy cieplnej. W związku z tym, że nie należy ona do produktów najtańszych warto wiedzieć na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze urządzenia.

Pompy cieplne są dobrym rozwiązaniem, gdy zastanawiamy się nad zastąpieniem systemu grzewczego budynku, opartego na paliwach tradycyjnych. Energia pozyskiwana przez pompę ciepła pochodzi ze źródeł całkowicie odnawialnych, a jej pozyskanie nie wiąże się już z żadnymi kosztami. Do produkcji ciepła urządzenie wykorzystuje bowiem zasoby ciepła zawarte w środowisku zewnętrznym. W ostatnich latach zauważa się wzrost zainteresowania tego typu ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem, które zapewniać ma nie tylko komfort cieplny, ale także niskie koszty ogrzewania.

Zasada działania pompy cieplnej polega, ujmując rzecz najogólniej, na wymuszeniu przepływu ciepła wbrew jemu naturalnemu biegowi. Urządzenie generuje zatem przepływ z obszarów o temperaturze niższej do obszarów z wyższą wartością temperatury. Ze względu na miejsce z którego pompa pobiera ciepło, urządzenia dzielimy na gruntowe, powietrzne i wodne. Innym kryterium podziału jest zewnętrzne źródło zasilania. Z tej perspektywy pompy dzieli się na olejowe, elektryczne i gazowe. Projekt systemu grzewczego może przewidywać współpracę pompy z innym urządzeniem grzewczym. W zależności od przyjętego rozwiązania współpraca ta polegać może na równoczesnej pracy obu urządzeń do momentu uzyskania żądanej temperatury, jak również na naprzemiennym funkcjonowaniu pompy i posiadanego kotła gazowego lub olejowego. Szczególną skuteczność grzewczą wykazuje pompa w przypadku połączenia jej z systemem ogrzewania podłogowego.

Decydując się na zakup pompy należy przede wszystkim uzyskać jak najwięcej informacji dotyczących budynku, w którym będzie pracować. Jej moc dobierać należy bowiem opierając się o projektowe obciążenie cieplne budynku. Sprawa jest prostsza w wypadku budynków powstałych niedawno. Konieczność posiadania świadectwa energetycznego rozwiązuje problem. W odniesieniu do budynków starszych dane te można przeliczyć samodzielnie albo poradzić się wykwalifikowanych instalatorów. Wielkość zapotrzebowania na ciepło jest bowiem zależna od parametrów takich jak powierzchnia budynku, konstrukcja ścian, jak również rozmieszczenie, ilość okien oraz drzwi i zastosowane rozwiązania w zakresie termoizolacji.

Pośród różnych parametrów, dotyczących już samego urządzenia producenci zalecają zwracać szczególną uwagę przede wszystkim na cztery podstawowe zmienne. Na pierwszym miejscu znajduje się moc grzewcza, określająca energię z jaką sprężarka dostarcza ciepło do instalacji. Wartość ta nie może być ani za duża, co spowoduje nadmierne zużycie prądu, ani zbyt mała, ponieważ stanie się to przyczyną złego ogrzania budynku. Innym parametrem jest moc elektryczna, która określa zapotrzebowanie energetyczne pompy ciepła, a tym samym koszty eksploatacji danego modelu. Pompy cieplne służą także do chłodzenia, dlatego, jeśli pompa będzie używana także w tym celu, to ważnym parametrem, jaki poddać należy analizie jest moc chłodnicza. Wybierając pompę zwraca się także uwagę na współczynnik wydajności cieplnej COP, będący wskaźnikiem określającym stosunek energii potrzebnej do funkcjonowania urządzenia i mocy grzewczej pompy. Efektywność pompy gwarantuje wyższa wartość współczynnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>