Pustaki – rodzaje, właściwości i zastosowanie

343174_pPustaki zaliczane są do szerokiej gamy produktów ceramiki budowlanej. Proces ich wytwarzania wraz z postępem technologicznym zmienił swoją formę. Obecnie materiał ten wytwarzany jest z gliny, którą wypala się w specjalnie przystosowanych do tego piecach, gdzie temperatura osiąga nawet 1000 st. C. Ten rodzaj produkcji pozwala na nadanie pustakom odpowiednich parametrów i właściwości, żeby idealnie odgrywały swoją rolę.pustak-ceramiczny-leier-max-220-288-x-188-x-220-mm

ZASTOSOWANIE

Jeżeli chodzi o zastosowanie pustaków ich rolę można podzielić na dwa rodzaje użyteczności. Pierwszy z nich to zastosowanie produktu do budowania ścian nośnych oraz działowych, natomiast drugi obejmuje grupę pustaków przystosowanych do tworzenia elewacji. Istnieje również rodzaj pustaków, zwanych potocznie luksferami czy pustakami szklanymi, które poza tym, że stanowią element ścian, mają również właściwości dekoracyjne.

RODZAJE PUSTAKÓW

Pustaki poryzowane swoją wciąż rosnącą popularność zyskują dzięki specjalnej porowatej strukturze, która sprawia, że materiał ten jest o wiele lżejszy od innych materiałów budowlanych oraz mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Taki typ pustaka pozwala na budowanie jednowarstwowej ściany zewnętrznej, która utrzymuje ciepło na równi ze ścianami dodatkowo ocieplonymi. Niestety ich cena może odstraszać potencjalnego klienta, gdyż w porównaniu do zwykłych pustaków ceramicznych są one stosunkowo drogie.

Pustaki szklane, inaczej luksfery cieszą się ostatnio coraz większym zainteresowaniem inwestorów głównie dzięki temu, że pomagają w tak zwanym doświetlaniu pomieszczeń. Dodatkowym ich atutem jest akt, iż idealnie nadają się do każdego wnętrza i pozwalają nadać mu indywidualnego, nietypowego wyglądu. Bardzo popularne zastosowanie pustaka szklanego znajduje swoje miejsce w łazienkach, gdzie materiał ten stanowi element dekoracyjny, jak również w sypialniach, salonach, czy korytarzach. Producenci dbają o to, żeby materiały, które oferują były atrakcyjne jakościowo i wizualnie, dlatego na rynku dostępny jest bardzo bogaty wybór jeżeli chodzi o kształty, kolory i wzory luksferów.

Pustaki ścienne/betonowe stanowią obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych wykorzystywany do budowania ścian działowych we wnętrzach domów i innych budynków. Dzięki temu, że pustak jest o wiele większy od typowej cegły budowa ścian idzie z nim zdecydowanie szybciej i łatwiej. Niewątpliwą zaletą produktu jest fakt, że beton jest materiałem ognioodpornym i przyjaznym środowisku naturalnemu.
Porotherm44Sim

Pustaki keramzytowe wciąż jeszcze stanowią na polskim rynku materiałów budowlanych materiał niedoceniany. Należy zaznaczyć, że jest to produkt, który pozwala na znaczne skrócenie czasu budowy, poprzez nieskomplikowany proces montażu materiału. Specjaliści porównują układanie pustaków styropianowych do układania klocków, które następnie zalewa się betonem. Ten rodzaj pustaka przy wysokiej trwałości oraz właściwościach termoizolacyjny ma niestety dość niską ochronę akustyczną, dlatego często jest marginalizowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>