Rynny

System odprowadzający wodę z dachu musi być drożny oraz szczelny. Zapchana lub dziurawa rynna to poważny problem, nie można więc do takiej sytuacji dopuścić. Dlatego też wszystkie elementy orynnowania powinny być dopasowane do rodzaju i wymiarów dachu oraz względem siebie. Rynny są stałym elementem dachów, jednak by służyły nam przez lata, musimy wybrać najlepsze rozwiązanie. Przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi materiałów z jakich się je produkuje, kształtów oraz rozmiarów. Przyda się także wiedza na temat sposobów ich konserwacji oraz oczyszczania.

Na rynku dostępne są rynny miedziane, aluminiowe, wykonane z PVC oraz stalowe (lakierowane lub ocynkowane). Materiał jest niezwykle ważny, im trwalszy, tym dłużej rynna będzie spełniała swoją funkcję. Takim materiałem jest z pewnością stal ocynkowana. Orynnowanie stalowe to rozwiązanie na długie lata, jeśli prawidłowo je zainstalujemy i odpowiednio zakonserwujemy, nie będziemy mieli z nim żadnych kłopotów. Jednak nie oznacza to wcale, że rynny z innych materiałów szybko staną się bezużyteczne i trzeba będzie je wymieniać na nowe. Warto z pewnością przyjrzeć się rynnom z PCW. Pierwszą z zalet takiego wyboru jest duża wytrzymałość materiału na uszkodzenia mechaniczne. Drugą – szeroki wybór dostępnych kolorów. Trzecią – łatwa instalacja. I co niezwykle ważne – PVC nie koroduje. Na korozję odporne jest również aluminium. Inna pożądana cecha łącząca te dwa materiały to wyjątkowa gładkość powierzchni. Dzięki niej w rynnach nie zatrzymują się liście, kawałki gałęzi, itp., które mogłyby ograniczyć drożność. Kolejna bardzo ważna cecha rynien aluminiowych, o której nie można w tym miejscu nie wspomnieć, to możliwość uformowania bardzo długiej rynny (nawet ponad 20 – metrowej) bez połączeń. Taką metodę wykorzystuje się bezpośrednio na placu budowy. Do niezwykle wytrzymałych materiałów należy z pewnością miedź. Miedziane orynnowanie doskonale się prezentuje i jest prawdziwą ozdobą. Jednak wadą jest dosyć wysoka cena, w związku z czym nie jest to najczęściej wybierane rozwiązanie.

Zakup rynny, rur spustowych i innych niezbędnych do montażu orynnowania dodatków, to jedna sprawa. Inna to odpowiednia konserwacja oraz pielęgnacja. Bardzo istotne jest sprawdzanie drożności rynien oraz rur spustowych. Jeśli liście i błoto odetnę gromadzącej się wodzie drogę, będzie ona szukała ujścia w innym miejscu. Trzeba więc wszystkie zanieczyszczenia starannie usuwać, używając do tego celu odpowiednich narzędzi (bez ostrych zakończeń, by nie uszkodzić powierzchni). Pod lupę należy wziąć również wszelkiego rodzaju zarysowania. Po pierwsze czyścimy je, po drugie zabezpieczamy, na przykład specjalnym lakierem.

Źle zamontowane orynnowanie może mieć poważne konsekwencje. Rynna zbyt blisko ściany, nieodpowiednio odprowadzająca wodę to ryzyko uszkodzenia elewacji. Tynk narażony na kontakt ze strumieniami wody może zacząć pękać i odpadać. Nie mówiąc już o glonach i grzybach, które wilgotne ściany uwielbiają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>