Spawarki

Istnieje wiele narzędzi, które stanowią niezbędnik domowego warsztatu. Jednym z nich są właśnie spawarki, czyli urządzenia, które z powodzeniem pozwalają łączyć ze sobą metalowe, bądź sztuczne elementy. Zakup takiej spawarki to jednak poważna decyzja, która wymaga od nas zapoznania się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami.

Jak wybrać tanią spawarkę do domowego warsztatu?

Wybierając odpowiednią spawarkę należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych parametrów tego typu urządzeń. Pamiętajmy o tym, że do użytku domowego nie potrzebujemy zaawansowanego technologicznie sprzętu, którego zakup znacznie nadwyręży nasz domowy budżet. Zastanówmy się więc jakie przeznaczenie będzie miała zakupiona przez nas spawarka oraz jak często będzie przez nas użytkowana.

Wielu specjalistów zaleca zakup spawarek inwentorowych twierdząc, że są to urządzenia, które najlepiej nadadzą się do domowego użytku. Faktycznie są one stosunkowo lekkie, nie obciążają zbytnio sieci elektrycznej i sukcesywnie łączy się nimi poszczególne elementy. Napięcie elektryczne, jakie wytwarza spawarka inwentorowa mieści się w granicach 230 V, co nie spowoduje, że nasz rachunek za prąd znacznie obciąży nasze finanse. Ważną informacją dla amatorów jest fakt, że tego typu spawarki są bardzo proste w obsłudze, co jednak nie oznacza, że przed przystąpieniem do prawidłowego procesu spawania nie zaleca się przeprowadzenia kilku prób. Jeżeli chodzi o kwestie finansowe to sprawa nie przedstawia się jednak aż tak różowo. Ceny profesjonalnych i dobrych jakościowo spawarek inwentorowych rozpoczynają się w granicach 500 złotych.

Na rynku dostępne są również spawarki transformatorowe. Na uwagę zasługuje fakt, że są one nawet o połowę tańsze niż inwentorowe, dlatego mniej nadszarpną domowy budżet. Potrzebują one jednak więcej energii 230 lub 400 V, co może odstraszyć osoby oszczędne. Niemniej jednak spawarki transformatorowe to urządzenia bardzo praktyczne i wydajne. Z powodzeniem możemy używać ich do spawania nawet grubszych elementów.

Sporą popularnością cieszą się tak zwane migomaty, czyli spawarki typu MIG-MAG. Przyglądając się bliżej ich zastosowaniom można jednak odnieść wrażenie, że są to urządzenia zbyt zaawansowane, jak na typowe potrzeby domowych majsterkowiczów. Do ich zakupu nie zachęca również cena, która rozpoczyna się od kwoty 1000 złotych. Niemniej jednak urządzenia te pozwalają na spawanie praktycznie wszystkiego, co sprawia, że dość droga cena idzie w parze z funkcjonalnością urządzenia.

Jeśli już zapoznaliśmy się z dostępnymi na rynku produktami powinniśmy podjąć bardziej świadomą decyzję. W dużej mierze będzie ona zależała na pewno od kwestii finansowych, gdyż jak widać ceny konkretnych urządzeń bardzo różnią się od siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>