Styropian

Styropian jest nazwą stosowaną do określenia polistyrenu ekspandowanego. To porowate tworzywo sztuczne, stosowane do produkcji jednorazowych naczyń i opakowań na produkty spożywcze oraz przedmioty narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo jest używany do termoizolacji w postaci płyt lub luźnych granulek, umieszczanych w wolne przestrzenie ścian budowy. Jest tworzywem przyjaznym środowisku naturalnemu. Jego zaletą jest odporność na niskie temperatury oraz lekkość. Dodatkowo jest bezpieczny, nie powoduje uczuleń oraz nie pyli.

1313479355_239774174_1-Zdjecia--Styropian-Dostawa-Gratis

Rodzaje styropianu

Obecnie są dostępne różne typy styropianów, które mają różne zastosowanie: EPS 50
EPS 70
EPS 100
EPS 200
Styropian typu EPS 50 stosowany jest do izolacji ścian zewnętrznych, a także trójwarstwowych. Wykorzystywany do ocieplenia pod okładzinami z płyt gipsowo-kartonowych oraz pod boazerię. EPS 70 znajduje swoje zastosowanie w ociepleniu ścian zewnętrznych, natomiast EPS 100 – przy izolacji chroniącej przed uciekaniem ciepła poprzez grunt. Najczęściej stosowany jest na podłogach, tarasach oraz przy ociepleniu stropodachów. Styropian EPS 200 znajduje zastosowanie przy izolacji podłóg, które mają duże obciążenie – w garażach, pomieszczeniach gospodarczych, halach przemysłowych.

Styropian grafitowy

W Polsce ten rodzaj styropianu jest dostępny dopiero od kilku lat. Jego właściwości izolacyjne są niewątpliwie lepsze od standardowego białego styropianu, ponieważ ciemny kolor powoduje efekt odbijania promieniowania cieplnego.

fassada_premium_plytkiStyropian grafitowy jest cieplejszy niż jego biały odpowiednik, jednak przy tym również droższy. Jeżeli różnica cen nie jest znacząca, to efekt ekonomiczny jest widoczny. Należy pamiętać, że zastosowanie styropianu grafitowego wiąże się z utrudnieniami – czarny kolor powoduje szybkie i mocne nagrzewanie zarówno promieniami słonecznymi, jak i promieniowaniem rozproszonym. Ze względu na właściwości izolacyjne tego materiału, różnica temperatur warstwy wystawionej na działanie promieni słonecznych i warstwy przeciwległej po przyklejeniu, może sięgać nawet kilkudziesięciu stopni, co powoduje jego wyginanie. Naprężenia te mogą prowadzić do samoistnego odpadania płyt styropianu. Jednak nie należy się zniechęcać – można temu zapobiec, zabezpieczając świeżo wyklejoną ścianę przed działaniem promieni słonecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>