Termoizolacja fundamentów

Zakładając, że najlepsze rozwiązania w zakresie najnowszych technologii albo też konstrukcji budynków czerpane są z natury nie dziwi fakt, że najważniejszą częścią każdej budowli jest fundament. W odróżnieniu jednak od roślin, które przez korzenie czerpią z gruntu wodę i niezbędne składniki odżywcze, dobrze, aby fundamenty naszych mieszkań od tych dobrodziejstw gleby zupełnie odizolować.
przez budynek, z tego względu, że jest doskonałym przewodnikiem ciepła, ale prowadzić będzie powoli do zawilgocenia początkowo niższych kondygnacji, a w efekcie całości budynku. Narażony na wilgoć i znaczne straty ciepła obiekt generuje znacznie wyższe koszty eksploatacyjne, nie wspominając o fakcie szkodliwości przebywania w pomieszczeniach zajętych przez pleśń. Aby wyeliminować powyższe skutki braku zaizolowania warstwy fundamentów należy pamiętać o prawidłowej instalacji warstwy izolacji zarówno przeciwwodnej, jak i izolacji termicznej, która obok hydroizolacji jest niezbędna przy wznoszeniu fundamentów pod powstającą konstrukcję domu.

fundamenty2nx9

Chroniąca budynek przed przyszłymi stratami energii, izolacja termiczna stanowi zazwyczaj jednocześnie ochronę instalowanej wcześniej hydroizolacji przed uszkodzeniami mechanicznymi, które powstać mogą choćby podczas zasypywania ścian fundamentów.

Pośród materiałów do ocieplania fundamentów wybierać można pomiędzy styropianem EPS 100-038, płytami z pianki poliuretanowej oraz polistyrenem ekstradowanym. Ostatni z materiałów, ze względu na swoją stosunkowo niewielką wagę, odpowiednią twardość i doskonałe właściwości termoizolacyjne, ze współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,027 – 0,038 W/m.K, bywa dość często polecany do układania warstw termoizolacji zarówno na gruncie, jak i na ścianach fundamentów. Do jego wad zaliczyć należy jednak wrażliwość na rozpuszczalniki oraz popularne oleje pod wpływem których struktura materiału podlega rozpuszczaniu. Podobną wrażliwość na tego typu substancje oraz ich opary wykazuje styropian, który dodatkowo ma nieco gorsze parametry termoizolacyjne i niższą twardość, w związku z czym bywa bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Decydując się jednak na ten typ materiału warto wybrać mniej nasiąkliwy model hydrofobizowany wykończonych dodatkowo z jednej strony papą, stanowiącą ochronę przy zasypywaniu fundamentów. Ostatni z materiałów instalowany bywa do fundamentów zarówno pod postacią przyklejanych płyt, jak i natryskiwanej na ściany fundamentów pianki, co pozwala na dokładne pokrycie warstwy powierzchnią materiału. Pianka poliuretanowa, mimo iż stosunkowo dość nasiąkliwa charakteryzuje się dobrą izolacyjnością termiczną, odpornością na działanie chemikaliów oraz na uszkodzenia.

Niezależnie od wybranego do wykonania izolacji termicznej materiału zawsze należy pamiętać o dokładnym pokryciu powierzchni izolowanej wybranym materiałem, co wyeliminuje ryzyko powstania mostków termicznych. Warto także do izolacji zastosować warstwy nieco grubsze niż przewidziane zostało to w normie (3-4 cm pianki poliuretanowej bądź polistyrenu estrudowanego, 5 cm styropianu), ponieważ nie stanowią one w tym miejscu niebezpiecznego obciążenia dla konstrukcji budynku, a mogą znacznie wpłynąć na przyszły komfort termiczny i warunki eksploatacji pomieszczeń. Nie można również na tym etapie pozwalać sobie ani na niestaranność, ani na cięcie kosztów poprzez wybór tanich materiałów niższej jakości i niewiadomego pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>