Wełna mineralna – podstawowe informacje

Wełna mineralna, jak wszystkie inne materiały budowlane, posiada unikalne właściwości, które sprawiają, że jest tak użyteczna. Przede wszystkim służy ona do szeroko pojętej izolacji, chroni przed rozprzestrzenianiem się potencjalnego pożaru, tłumi hałas a przy tym przepuszcza parę wodną. Poniżej przedstawiamy kilka niezbędnych informacji, które z pewnością przydadzą się przy wyborze materiału tego typu.

Współczynnik przewodzenia ciepła

Jest to parametr, który daje nam informację o tym, w jakim stopniu nasz materiał stanowi dobrą lub słabą izolację. Oznaczany jest grecką literą λ, a jego jednostką jest [W/m*K], gdzie: W-wat, m-metr, K-stopnie Kelvina. Im niższy jest nasz parametr przewodzenia ciepła, tym lepiej dla izolacji domu. Dzieje się tak, gdyż niewielka wartość tego współczynnika informuje nas, że wełna mineralna, którą wybraliśmy nie przewodzi i nie oddaje łatwo ciepła z naszego budynku. Mamy zatem gwarancję, że nasza izolacja termiczna będzie trwalsza. Inwestycja w dobrą wełnę to wydatek opłacalny – wiemy bowiem, że w późniejszym czasie zaoszczędzimy na kosztach związanych z ogrzewaniem domu. Warto wiedzieć, że wartości współczynnika λ mieszczą się w widełkach od 0,050 do 0,030. Najmniejsza z tych wartości to gwarancja świetnej izolacji.

Parametry wełny w zależności od miejsca przeznaczenia

Ocieplając dom, warto wiedzieć także w jakie miejsca nadaje się konkretny typ wełny mineralnej. Poniżej przedstawione są najpopularniejsze rodzaje wełny mineralnej i ich najważniejsze zastosowania.

Maty – wełna w tej postaci nadaje się znakomicie między krokwie, na poddasza, stropodachy i między legary.

Płyty – świetna izolacja od hałasu, nadaje się też do ocieplenia ścian działowych, zewnętrznych oraz garażów. Doskonała do dachów skośnych i konstrukcji szkieletowych.

Rolki – najlepsze do dachów skośnych.

Wełna kamienna (często tworzona na bazie wapieni) – zalecana jest do ocieplania dachów płaskich.

Co robić a czego unikać mając do czynienia z wełną mineralną?

- należy dobrać odpowiedni rodzaj wełny do konkretnej konstrukcji.

- lepiej nie kupować produktów o wysokim współczynniku przewodzenia, bo jest to słaba izolacja – nasze pieniądze będą wyrzucone w błoto.

- nie zaleca się izolacji wełną mineralną piwnic budynków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>