Wybieramy klej do płytek

Ogromna różnorodność w zakresie dostępnej na rynku glazury i terakoty, różnorodne wielkości płytek, dekoracyjne wzornictwo, kolorystyka i różnorodna ich tekstura gwarantują możliwość doboru produktów, które będą skrojone na miarę oczekiwań nawet najbardziej wybrednych gustów. Dzięki takiej różnorodności oferty mamy możliwość dopasowania płytek do każdego niemal wystroju wnętrza, zyskując tym samym gwarancję estetyki i funkcjonalności wykończenia. Te dwie cechy zależą jednak w dużej mierze od wykonania. Bo, mimo iż z ułożeniem płytek poradzi sobie obecnie nawet amator, czynność ta nie pozostaje zupełnie wolna od możliwych błędów wykonawczych. Podstawą prawidłowego ułożenia płytek na przeznaczonej do tego powierzchni pozostaje po pierwsze dobór dobrego preparatu do przyklejenia wybranego materiału.

Przed jego dokonaniem należy zdać sobie sprawę, że nie każdy klej nadaje się na określone podłoża oraz do danego rodzaju płytek, a wymienne stosowanie nazw zaprawy klejowej z klejem może okazać się bardzo mylące. Zaprawa klejowa jest bowiem suchą mieszanką, którą przed nałożeniem należy wymieszać z wodą w odpowiednich proporcjach. Ich zachowanie jest gwarancją zachowania odpowiednich właściwości i końcowej wytrzymałości substancji. Głównym spoiwem w zaprawach klejących jest cement. Można je stosować zarówno na podłoża suche, jak i wilgotne. Grubość warstwy zależna będzie od ewentualnych nierówności powierzchni, które odpowiednią ilością warstwy klejącej można wyrównywać.

Atlas-Klej-do-plytek-Plus-PL-25-kg

Do podłoży suchych i bardziej równych używać można prostych w aplikacji i często, w przypadku klei o konsystencji pasty, nie wymagających dodatkowego przygotowania, ponieważ gotowych do nakładania bezpośrednio po otwarciu opakowania. Jeżeli natomiast klej wymaga wcześniejszego przygotowania, należy postępować ściśle według instrukcji umieszczonej na opakowaniu. Głównym spoiwem w przypadku tego typu substancji są żywice syntetyczne. Najbardziej uniwersalne typy można stosować do tradycyjnych płytek ceramicznych w pomieszczeniach wewnątrz budynku. W zależności od zadań, jakie ma spełnić klej oraz od rodzaju materiału wybrać można kleje z różnymi domieszkami, co zapewnia substancjom określone właściwości. Do pionowych powierzchni w celu zapobiegania spływaniu kleju zaleca się stosowanie substancji szybko wiążących. W przypadku ogrzewania podłogowego płytki mocować należy klejem uelastycznionym, nim też przyklejamy płytki duże, a na starych podłożach i miejscach wyjątkowo trudnych dobrze sprawdzają się kleje elastyczne. Do wykładania tarasów i ścian oraz elementów zabudowy umieszczonych na zewnątrz wybrać trzeba kleje odporne zarówno na wilgoć, jak i na różnice temperatury.

Ceresit-Elastyczna-zaprawa-klejaca-Ceresit-CM-16-Flex-25-kg-1355568

Podczas układania płytek zwracać trzeba uwagę na dużą precyzję wykładania materiału na powierzchni. Jest to uzależnione od czasu potrzebnego na związanie kleju, który w większości przypadków wynosi ok. 30 minut. Biorąc pod uwagę fakt, że zanim umieścimy płytkę w określonym miejscu musimy rozprowadzić odpowiednią warstwę kleju na podłożu, ułożyć ją wraz z krzyżykiem dystansowym, to na ewentualne korygowanie położenia płytek względem siebie pozostawać nam może zaledwie ok. 10 minut.

Do innych parametrów, istotnych z punktu widzenia czasu potrzebnego na wykończenie danej przestrzeni i możliwości oddania jej do użytku, należy okres schnięcia kleju, w którym nie można wchodzić na wyłożone powierzchnie. W większości produktów czas ten wynosi ok. 48 godzin. Najlepiej jednak po wyłożonych płytkami posadzkach chodzić dopiero po trzech dniach od wyłożenia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku substancji szybkoschnących, które mogą zostać oddane do użytkowania już po kilku godzinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>