Wybieramy kosiarkę

Wybór odpowiedniej kosiarki do trawy może okazać się skomplikowany. Wiele zależy od powierzchni trawnika oraz zasobności naszego portfela. Sklepy ogrodnicze oferują szeroką gamę produktów i jak to najczęściej bywa, im wyższa cena, tym lepszej jakości sprzęt. Droższe kosiarki posiadają więcej opcji dodatkowych i są wykonane z lepszej jakości materiałów. Czy tanie rzeczywiście oznacza gorsze? Poniżej prezentujemy wady i zalety różnego rodzaju kosiarek do trawy.

Najprostszym rozwiązaniem jest tania kosiarka elektryczna. Dobrze sprawdza się przy koszeniu niewielkich trawników – 100 do maksymalnie 300 powierzchni. Urządzenia te są lekkie, łatwe w obsłudze (uruchamianie nie wymaga użycia siły jak w przypadku kosiarek spalinowych) oraz ekonomiczne w eksploatacji. Nie emitują spalin dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska a podczas koszenia nie odczuwamy niemiłych zapachów. Dużą zaletą jest również cicha praca. Pomimo widocznych zalet kosiarki elektryczne mają jedną, poważną wadę: kabel. Konieczność podpięcia urządzenia do źródła zasilania nie zawsze jest możliwa (np. kiedy potrzebujemy wykosić teren położony dalej od domu) a podczas pracy musimy stale uważać aby nie przeciąć kabla. Jeśli nie chcemy uzależniać swoich ogrodowych obowiązków od długości przewodu możemy wybrać kosiarkę akumulatorową. Urządzenie również pracuje cicho, jest łatwe w obsłudze i nie emituje spalin, jednak źródło zasilania – akumulator – wymaga częstego i długiego ładowania. Ceny tych urządzeń są dużo wyższe niż kosiarek elektrycznych, co nie powoduje zwiększenia ich popularności.

Największym „konkurentem” urządzeń elektrycznych są kosiarki spalinowe. Dobrze sprawdzają się na dużych powierzchniach (większa moc silnika) i – co najważniejsze – nie posiadają uciążliwego kabla. Praca przebiega sprawniej i szybciej dzięki zwiększonej tzw. szerokości roboczej (ok. 50 cm). Tutaj jednak kończą się zalety kosiarek spalinowych. Na niekorzyść tych urządzeń wpływa tryb pracy – emitują hałas oraz spaliny zanieczyszczające środowisko. By spełniały swoje zadania wymagają serwisu (po każdym sezonie), co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Eksploatacja również nie jest wydajna – kosiarki spalinowe wymagają częstego uzupełniania paliwa.

Jeśli w naszym ogrodzie rośnie dużo drzew i krzewów konieczny może okazać się zakup kosy spalinowej (lub podkaszarki). To niewielkich rozmiarów urządzenie nie zajmuje wiele miejsca podczas przechowywania. Podobnie jak w przypadku kosiarek, podkaszarki występują w dwóch podstawowych formach: elektrycznej oraz spalinowej. Pierwszy typ wymaga podłączenia do źródła zasilania (gniazdka). Najtańsze modele mają plastikową obudowę a wysokość drążka nie jest regulowana. Lepiej wybrać podkaszarkę z możliwością dopasowania do naszego wzrostu. Kosy spalinowe są o wiele droższe i cięższe od elektrycznych jednak dzięki specjalnemu umocowaniu ciężar zostaje przeniesiony na plecy.

Przedstawione powyżej trzy podstawowe rodzaje kosiarek do trawy to tak na prawdę czubek góry lodowej. Producenci sprzętu ogrodniczego oferują coraz bardziej ulepszone modele swoich urządzeń, niewymagające nawet ingerencji człowieka. Kosiarka-robot strzyże trawnik a my w tym czasie możemy odpoczywać na kanapie. Niestety rozwiązania takie nadal pozostają tylko w zasięgu osób z zasobniejszym portfelem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>