Wylewki

Ceresit-Zaprawa-samopoziomujaca-CN69-25-kgPierwszym krokiem w przygotowaniu powierzchni, na której zostanie położona posadzka jest wybór odpowiedniego jastrychu. Można wyróżnić kilka rodzajów, są to wylewki: betonowe, gipsowe, asfaltowe, anhydrytowe. To, którą z nich wybierzemy zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaju ogrzewania. Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie każdy rodzaj jastrychu się do tego celu nadaje. Z pewnością odradzane są wylewki  cementowe. Idealnym wyborem będzie natomiast wylewka anhydrytowa. Jej konsystencja, a także współczynnik przenikania ciepła są dokładnie takie, jakie być powinny w przypadku ogrzewania podłogowego. Dzięki jej właściwościom ciepło przenika bez problemu do pomieszczenia.

W ofercie znaleźć można również wylewkę samopoziomującą. Przyda się ona podczas remontu mieszkania w bloku, w którym podłoga jest krzywa i łatwo można znaleźć różnice w poziomach w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli taką właśnie sytuację zastaniemy, bardzo trudno będzie nam ułożyć na takim podłożu posadzkę, czy to z terakoty czy paneli, podobnie będzie w przypadku parkietu. Najpierw więc (po przeprowadzeniu pomiarów) należy dobrze przygotować podłoże. Jeśli konieczna będzie nowa wylewka, wybierzmy tę samopoziomującą. Nie trzeba w tym celu wynajmować ekipy budowlanej, można spokojnie spróbować własnych sił. Chociaż oczywiście trzeba najpierw dokładnie zgłębić to zagadnienie, by efekt nie był nieprzyjemnym zaskoczeniem.

Mapei-Ultraplan-Eco-23-kgSzczególnej uwagi z pewnością będzie wymagał jastrych w łazience. Przede wszystkim musi zostać zabezpieczony przed działaniem wody. Jednym ze sposobów jest pokrycie powierzchni wylewki folią w płynie. Jest to materiał, który skutecznie chroni przed wilgocią, chociaż niestety nie jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednak nie jest to problem, ponieważ będzie się on znajdować pod kafelkami, które przed tego typu uszkodzeniami go ochronią.

Substancja wodoodporna powinna być także zastosowana w przypadku wylewki na balkonie czy tarasie. W tego typu miejscach wykorzystywany jest jastrych betonowy. Jednak, by płytki dobrze się trzymały, podłoże musi być odpowiednio przygotowane. To równie ważne, co wybór odpowiedniego kleju czy płytek. Im porządniej posadzka na tarasie zostanie wykonana, tym dłużej będzie można się nią cieszyć, bez konieczności naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>