Ziemia i podłoża

Ziemia i podłoża

Każda roślina wykazuje odmienne zapotrzebowanie glebowe. Przy projektowaniu ogrodu, bądź wystroju wnętrz, w których znaczną rolę odgrywać będą rośliny doniczkowe niezwykle ważnym elementem jest dobór odpowiedniego podłoża. Prawidłowy dobór ziemi warunkuje rozwój rośliny i zapewni jej atrakcyjny wygląd.

 

Podłoża ogrodowe

Wybór ziemi ogrodowej ściśle uwarunkowany jest szatą roślinną, którą zamierzamy w nim umieścić. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje gleb, z których każda ma inne zastosowanie.zjezdzalnia

Pierwszą z nich jest gleba ciężka nazywana inaczej podłożem gliniastym. Jej ściśle przylegające do siebie cząsteczki sprawiają, że gleba ta jest bardzo dobra i ma wiele pozytywnych właściwości. Przede wszystkim jest to ziemia bogata w składniki odżywcze, które pozwolą roślinom na prawidłowy rozwój. Jej cechą charakterystyczną jest fakt, że słabo przepuszcza wodę, dlatego preferowane rośliny to takie lubiące wilgoć. Nie jest to gleba łatwa w uprawie i bardzo powoli się nagrzewa.

Kolejnym rodzajem gleby jest tak zwane podłoże piaszczyste. W przeciwieństwie do gleb ciężkiej jest to ziemia, która nie sprawia większych problemów w uprawie ze względu na to, że charakteryzuje ją bardzo luźna struktura. Z łatwością więc przychodzi jej przekopywanie. Niestety ten rodzaj gleby nie jest wolny od wad. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że podłoże piaszczyste ma bardzo dużą skłonność do szybkiego wysychania. Wysoka przepuszczalność wody warunkuje również wypłukiwanie składników odżywczych, skąd też twierdzenie, że nie należy ono do żyznych gleb. Z drugiej jednak strony możemy ją uprawiać przez większość miesięcy w roku.

Trzecim rodzajem podłoża jest podłoże średnie, czyli piaszczysto-gliniaste. Jest to połączenie właściwości obu przedstawionych powyżej rodzajów ziemi. Jest to podłoże najlepsze do zastosowania w ogrodzie, gdyż bardzo dobrze wpływa na rozwój roślin ozdobnych. Tego typu gleba jest zasobna  w składniki odżywcze, zawiera sporo pożytecznej próchnicy, jest dość przepuszczalna oraz przewiewna. Za szybko nie przesycha oraz dość dobrze utrzymuje wilgoć.

Czym kierować się podczas wyboru podłoża?

Poza warunkami, które preferują wybrane przez nas rośliny bardzo ważne jest również określenie pH gleby, a więc stopnia zasadowości lub kwasowości podłoża. Występują tu trzy rodzaje podłoża, czyli te o odczynie kwaśnym, zasadowym i obojętnym. Znając pH podłoża możemy  dostosować się do zastanych warunków glebowych i obsadzić teren roślinami preferującymi dany poziom pH bądź wpłynąć na jego zmianę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>