Żywica epoksydowa

Każdy zna powiedzenie: „jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Jednak w przypadku żywicy epoksydowej warto zaryzykować to stwierdzenie – jej właściwości oraz umiejętność spajania różnych elementów jest zaskakująca.

Żywica epoksydowa jest rodzajem żywicy syntetycznej i występuje w dwóch podstawowych formach: jako gęsta ciecz lub w postaci stałej. Po utwardzeniu tworzywo nie topi się, nie rozpuszcza i w łatwy sposób przywiera do innych materiałów. Dzięki swoim właściwościom żywica epoksydowa znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, gdzie działa podobnie jak klej. Łączy różne elementy konstrukcyjne (np. metalowe części) oraz służy do produkcji form (które z kolei są podstawą do wytwarzania przedmiotów o takim samym kształcie – na zasadzie negatywu). Żywica jest odporna na działanie czynników atmosferycznych i wysokiej temperatury dzięki czemu może być stosowana zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Produkt ten sprzedawany jest najczęściej w postaci lepkiej, bardzo gęstej cieczy o jasnożółtym kolorze. Nie rozpuszcza się pod wpływem wody, niekorzystnie działają na niego jedynie inne rozpuszczalniki (np. aceton i ksylen). Zastosowanie półpłynnej żywicy wiąże się z koniecznością zakupu utwardzacza (bardzo często sprzedawanego w komplecie).

Przykładowe zastosowanie żywicy epoksydowej:

- łączenie elementów wykonanych z różnych tworzyw (szkła, metalu, drewna, marmuru, granitu, itp.)

- do zagruntowania podłoża

- jako zaprawa do uzupełnienia szczelin, pęknięć, w celach naprawczych

- do uzupełnienia ubytków, np. w posadzce

- do wykonania form odlewniczych

- uszczelnianie rur

- laminowanie kadłubów łodzi, deskorolek, karoserii samochodowej

Cena żywicy epoksydowej jest bardzo zróżnicowana i zależna od wielkości opakowania. Najmniejsze (100 g) kupimy już za kilkanaście złotych, najdroższe kosztują nawet ponad 1000 zł (25 kg). Na kontakt z żywicą powinni być wyczuleni zwłaszcza alergicy – w niektórych przypadkach produkt może wywoływać reakcję uczuleniową (głównie w postaci wysypki). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>